Detokss, organisma attīrīšana un veselais saprāts

17:14 04.02.2016

Jā, jā, tu noteikti esi dzirdējis — ir nepieciešams attīrīt sevi no toksīniem. Šāda veida idejas dāsni klejo pa internetu un žurnāliem. Neviens sevi cienošs sieviešu medijs nespēj iztikt bez informācijas par organismu attīrošiem kokteilīšiem. Jāsāk vien krist panikā, domājot, ka tev orgānu vietā ir tāds smirdīgs, dzeltens virtuves porolona sūklītis, kas uzsūc visus toksīnus, ko piegādā apkārtējā vide. Un tad uzrodas zaļais kokteilis, kas, fonā skanot Supermena saundtrekam, to tā vienkārši ņem un izvada. Vai tiešām?

Kas ir detokss?

Detokss jeb detoksifikācija jeb organisma attīrīšana ir veselību apdraudošu substanču, piemēram, narkotiku, alkohola vai indes, izvadīšana ārā no cilvēka organisma. Detokss prasa tūlītēju iejaukšanos un speciālu medikamentu un terapiju izmantošanu. Piemēram, cilvēkam, kas ir pārdozējis narkotikas, ir nepieciešama tūlītēja detoksifikācija. Bet stop. Šķiet, esmu nepareizi uzdevusi jautājumu.

Ko ar detoksu saprot alternatīvā medicīna un neprofesionāli uztura blogeri?

Nu jau krietni labāks jautājuma formulējums. Detokss ir medicīnas termins, kas veiksmīgi kļuvis par preci ar pavisam citu nozīmi. Patēriņa kultūrā detokss ir produkts, programma vai paņēmiens, ar kura palīdzību var izvadīt no organisma neprecizētus "toksīnus". Toksīnus, kam nav nekādas saistības ar īsto toksīna definīciju, ko apskatīšu drusku vēlāk. Detoksa īpašības tiek piedēvētas daudzām lietām:

  • Kokteiļiem un cita veida dzērieniem uz sulu bāzes, ko var nopirkt gan veikalā, gan pagatavot pašam pēc piedāvātām receptēm;
  • Ūdenim ar pievienotiem vitamīniem un vielām, kurām pieraksta īpaši labvēlīgu iedarbību uz organismu;
  • Klizmām un zarnu trakta mehāniskās attīrīšanas paņēmieniem, kas tiek veikti bez ārsta indikācijām un ir paredzēti neprecizēto "toksīnu" izvadīšanai, nevis, piemēram, aizcietējuma novēršanai;
  • Zaļumu salātiem un augļiem;
  • Uztura bagātinātājiem;
  • Pilnīgi marasmatiskiem detoksa plāksteriem, kas caur pēdām izvada sliktās vielas. Cilvēki ar tādiem aiziet gulēt un pamostas, redzot, ka plāksteris palicis melns – tātad piesūcies ar toksīniem. Faktiski plāksterī esošā viela vienkārši ir noreaģējusi ar ķermeņa sviedriem. Ja uztura pseidoguru, labu gribēdami, iesaka veselīgu detoksa kokteili, tad detoksa plāksteri ir īsta, apzināta un bezjēdzīga krāpšana.

Piemērus detoksa tēmai var atrast šeit, šeit, šeit.

Reader's Digest izloze un detox spams.

Vairāki cilvēki bija sūdzējušies, ka savās pastkastēs saņēma taustāmu spamu. Iegādājoties šos burvīgos padomus, varēja piedalīties 40 000 eiro balvas izlozē. Cik forši, tavai vecmāmiņai noteikti patiks! Nepārprotiet – visi attēlā redzamie produkti ir ieteicami un veselīgi. Bet, nē, tie neattīrīs no toksīniem trīs dienu laikā.

No kurienes cēlusies detoksa ideja?

Detokss nebūt nav jauns izgudrojums. Ar ideju par to, ka ēdiens, kuru sagremo kuņģis un zarnas, izlaiž toksīnus organismā, aizrāvās jau seni ēģiptieši un grieķi. Pieņēmums bija vienkāršs, un, saucot lietas savos vārdos, izklausās šādi: tava kaka ir smirdīga un sapuvusi, un, kamēr tā nav nonākusi podā, tā izlaiž ārā toksīnus, kas veicina saslimšanas. Ideja intuitīvi šķita tik ticama, ka zinātniskās aprindas atteicās no tās tikai ap 1920. gadu. Taču publika savā galvā ir izveidojusi mītu par to, ka mēs tiekam piesārņoti ar toksīniem, nemaz neprecizējot, kas tad tie toksīni ir.

Ēdieni un dzērieni, kam piedēvē detoksa spējas (ja vien tas nav radikālais variants ar dzeramās sodas un sālsūdens dzeršanu) ir vareni veselīgi un feini. Bet vai tie tiešām izvada toksīnus? Un kas vispār ir tie toksīni?

Ņem šo organic raw kāpostlapas smūziju tikko no blendera!

Kas ir toksīni?

Pēc definīcijas toksīni ir indīgas vielas, ko ražo dzīvo organismu šūnas. Toksīni ir dažādi un atšķiras pēc iedarbības. No toksīna, ko iedzeļot izdala bite, var dabūt piepampumu (smagas reakcijas ir tikai retos gadījumos), kamēr baktērijas Clostridium botulinum izdalītais toksīns ir pasaules spēcīgākā bioloģiskā inde. Šādu toksīnu klātbūtne organismā vienmēr ir redzama un jūtama. Un, ja šāda toksīna iedarbība sākas brīdī, kad tu baristai čiliņā pasūti pārcenotu kafiju ar sojas pienu, nāksies vismaz apsēsieties vai apgulties horizontāli. Iespējams, uz visiem laikiem. Un pret to tiešām, nu tiešām nepalīdzēs tas, ja apmulsušais barista tūlīt pat uzjauks tev detoksa smūziju ar keilu un spinātiem.

Taču, šķiet, no savām kļūdām es nemācos – jautājums atkal ir uzdots nepareizi.

Ko ar toksīniem saprot alternatīvā medicīna un neprofesionāli uztura blogeri?

Viņi paši nesaprot, ko. Toksīni šajā gadījumā ir visu potenciāli slikto vielu arhetips, kuram nav ne konkrētas definīcijas, ne konkrēta nosaukuma. Šad tad parādās domas, ka toksīni ir E-vielas, kas uzkrājas organismā, ĢMO, smagie metāli no gaisa un ēdiena, alkohols, nikotīns. Neviens Latvijas detoksa idejas proponents nekad nav varējis man atbildēt, kādi tad ir tie toksīni, kas ir jāizvada. Vēl jo vairāk – kāda ir to toksīnu ķīmiskā formula. Un, ja tu nezini elementāras ķīmiskas reakcijas, ar kuru starpniecību tavs detokss objekts saistās ar toksīnu – par kādu izpratni par notiekošo var būt runa?

Manus novērojums apstiprina arī maziņš, bet jauks Jauno zinātnieku pētījums – kompānijas, kas tirgo detoksa produktus, katra definē detoksu pa savam un nepiedāvā pierādījumus detoksa darbības mehānismam.

Ja tev kāds piedāvā detoksu vai organisma attīrīšanu, nepieciešams uzdot divus nepārprotamus jautājumus: no kā mans organisms tiks tīrīts (vielu nosaukumi, to bīstamības pamatojums) un kādā veidā tīrīšana notiks (kā detoksa produkts saistās ar toksīnu un izvada to). Nav atbildes – nav efektivitātes.

Detokss un realitāte

Bet nu mūsos tiešām ienāk kaitīgās vielas no vides! Alkohols, nikotīns – kas tad to visu izvada? Atbilde ir vienkārša – aknas, nieres, plaušas, āda. Tas ir viss, kas nepieciešams dabiskam detoksam. Kā piemēru minēšu alkoholu.

Alkohola sadalīšanas produkti ir toksiski. Kad etanols nonāk organismā, akna sāk uzdarboties. Vispirms enzīms ar nosaukumu alkoholdehidrogenāze pārvērš etanolu par acetaldehīdu, un urā – beidzot mēs nonācām pie reāla toksīna, kas bojā aknu šūnas. Taču akna neguļ, un talkā nāk kaut kas, kas arī acetaldehīdu sašķeļ tālāk – enzīms aldehīdehidrogenāze (neaizmirsti pamēģināt izrunāt šo pēc piektā kausa), kas aknu bojājošo toksīnu pārvērš par nekaitīgu acetātu, kas tālāk piedalās vielmaiņas procesos, līdz kļūst par ūdeni un oglekļa dioksīdu. Šis bija ļoti primitīvs atstāsts, bet doma ir skaidra – detokss notiek organismā gluži dabiski. Akna spēj turēt mežonīgi lielas toksisku vielu slodzes. Taču, ja dzer par daudz un akna tiek bojāta – tās detoksa funkcija zūd. Līdzīgi kā alkoholu, akna transformē un izvada organismam kaitīgas vielas, procesā piedaloties arī nierēm un plaušām.

Pasaki man 'paldies' rīt no rīta, ja vien būsi spējīgs parunāt.

Ko saka pētījumi? Šādus pētījumus ir grūti veikt, pirmkārt, tāpēc, ka toksīni netiek definēti. Tāpēc potenciālu detoksa efektu mēģina skatīt caur aknu funkciju uzlabošanos. Nav atrodami labas kvalitātes pētījumi uz cilvēkiem, kas atspoguļotu labvēlīgu detoksa programmu ietekmi uz cilvēka organismu. Taču netiek noliegts, ka, iespējams, dažiem produktiem, piemēram, koriandram un nori, ir labvēlīga ietekme uz aknu funkciju – tātad īpašības, ko teorētiski varētu saukt par detoksificējošām. Jāveic kontrolēti pētījumi ar cilvēkiem, lai noskaidrotu, vai tiešām tādi ir. Un, ja ir, iespējams, var ražot fitoterapetitiskus "aknu palīgus", kuru efektivitāte ir klīniski pārbaudīta.

Drošas un bīstamas detoksa formas

Detoksa īpašības piedēvē zaļumu un augļu kokteiļiem, salātiem, augļu ūdeņiem. Daudzi detoksa plāni paredz pārtikt no svaigi spiestām sulām vienu līdz trīs dienas pēc kārtas vai lietot uzturā tikai svaigus augu izcelsmes produktus. Rezultātā cilvēks var iegūt brīnišķīgu vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu kokteili, taču nekādi mistiski toksīni netiks izvadīti. Nav vērts pārmaksāt par sulu tikai tāpēc, ka uz iepakojuma ir rakstīts "detox". Bet šis ir droši un veselīgi.

Attīrīt organismu sola arī dažādi uztura bagātinātāji. Labākajā gadījumā tur ir vitamīni un šķiedrvielu avoti. Šķiedrvielas tiešām uz zarnu traktu iedarbojas kā "skrubis" un ir ieteicamas uzturā, taču nē — tās neizvada mistiskus beznosaukuma toksīnus. Nevajag maksāt 20 eiro par tableti – aizej uz veikalu pēc klijām, kas maksā zem eiro.

Viens no neskaitāmajiem detox uztura bagātinātājiem.

Viens no neskaitāmajiem uztura bagātinātājiem ar "Detox" nosaukumā, kas dabūjams Latvijas aptiekās. Detoksificē bez šaubām. Nākamreiz, kad rajonā ieraudzīšu vietējos pārdozējušos narkomānus, sniegšu pirmo palīdzību ar šo te. Tas strādā, ticiet man.

Un tad beidzot pie visgaršīgākās detoksa daļas – zarnu skalošanas. Šo paņēmienu tirgotāji apgalvo, ka tavās zarnās atrodas toksīnu nogulsnes, kas nespēj izvadīties ārā bez palīdzības, tāpēc ierosina vai nu veikt klizmas, vai nu citādi mehāniski skalot zarnu traktu, ielaižot tajā ūdenī no tās puses, pa kuru ūdeni parasti neuzņem. Par kafijas klizmu, kas ir tik liels absurda etalons, ka tam vajadzētu atrasties Starptautiskajā mēru un svaru birojā, jau rakstīju daudz. Tai pierakstītās labvēlīgās īpašības ir aplamas, tās veikšanas dēļ var rasties zarnu plīsumi un ir konstatēti pāris nāves gadījumi.

Kā pierādījumu kafijas klizmas efektivitātei cilvēki apraksta savu personīgo "viegluma" sajūtu. Tas nebūt nav pierādījums efektivitātei, bet tikai tam, ka tu fiziski esi izdabūjis no sevis ārā izkārnījumu masu. Ja nomoka aizcietējumi – laipni lūdzam pie ārsta, iespējams, ieteiks normālu klizmu un kafiju perorāli. Bet nevajag izdomāt pašam uz savu galvu vajadzību pēc detoksa.

Pirms iesākšu nākamo rindkopu, uzreiz atrunāšu, ka ksenijakomente.lv nav atbildīga par jūsu ēstgribas zudumu. Kafijas klizma vēl ir bērnu pasaka pirms miega. Daži šarlatāni apgalvo, ka zarnās sakrājas tā saucamie gļotu aplikumi. Un daži pat piedāvā bildes ar tiem. Bildes var apskatīt šeit, bet jūs negribat tās redzēt. Un, lūk, tāpēc, ka it kā esot šādi brīnumi, ko neviens ārsts nekad nav redzējis nevienā autopsijā, zarnas vajag detoksificēt un skalot. Kā to dabūt gatavu? Vienkārši. Notirgo cilvēkiem uztura bagātinātāju ar ceļtekas pulvera un bentonīta maisījumu, un tie tiešām sāks vilkt no sevis ārā šādas kakas. Kas ir šis absurds un kā tas rodas – papildus var izlasīt šeit.

Kāpēc ticēšana detoksa idejām ir neveselīga?

Visbiežāk detoksa pasākumi tiek aktualizēti pēc svētkiem kā reakcija uz svētku pārēšanos. Piemēram, šādi. Ideja tāda pati – piestūķējoties ar ņammām kā mazs rozā sivēntiņš, nākamajā dienā jūties vainīgs un pilns ar toksīniem. Pāris dienas uz zaļumu kokteiļiem – un viss, toksīni ārā, tu, jauns un svaigs, atkal ar stilīgu jogas paklāju meditē uz saulrietu. Patiesībā ir tā, ka nekādi toksīni no pārēšanās organismā nerodas. Smagums vēderā un gāzes ir likumsakarīga reakcija uz to, ka cilvēks ēd visu pēc kārtas. Un ideja par to, ka pēc tam var tīrīties ar detoksu, dod zaļo gaismu pārmērībām. Rijam, rijam, neguļam – pēc tam tāpat patīrīsimies! Ja svētki ir reti – nekādas vainas tam nebūs. Bet, ja cilvēks regulāri ēd par daudz draņķu, reizi nedēļā sevi patīrot ar zaļumu kokteili – šis ir ārkārtīgi neveselīgs ieradums. Ko vēl es šeit saskatu? Terminu sajaukšanu. Modernā vārdā par "detoksu" tiek sauktas vecās labās atslodzes dienas, kam nav nekāda sakara ar toksīniem.

Tas brīdis, kad nespēj izvēlēties rītdienas detoksa veidu.

Tas viens. Divi – detoksa ideja izraisa bailes par to, ka esi piesārņots, veicinot maka atvēršanu un naudas izlikšanu par produktiem, kas neveic nekādu detoksa funkciju. Augļi, dārzeņi un zaļumi jāēd regulāri ikdienā, nevis kampaņveidā, cerot uz toksīnu izvadīšanu.

Kopsavilkums

  • Organismā nav mistisku toksīnu, ko vajag izvadīt ar kokteilīti, salātiņiem vai klizmu bez ārsta indikācijas – viss liekais tiek izvadīts caur aknām un nierēm.
  • Pie saindēšanās ar īstajiem toksīniem nepieciešama tūlītēja medicīniska iejaukšanās, un komerciāli piedāvātais detokss noteikti nelīdzēs.
  • Detoksa ēdieni un dzērieni parasti ir visnotaļ veselīgi un apgādās organismu ar vitamīniem un šķiedrvielām, taču neveiks detoksa funkciju.
  • Detoksa klizmas un mehāniskā zarnu attīrīšana bez indikācijām ir bīstama veselībai.
  • Vienīgais, ko detoksa uztura bagātinātāji un kāju plāksteri detoksificē, ir Tavs maks.

Detoksa recepte no Ksenijas

Man kā "uztura un veselības blogerei" nu tiešām pienāktos publicēt kādu savu detoksa receptīti. Visām stilīgajām dāmām tādas ir – negribu atpalikt. Tātad beidzot – tūlīt uzkāpšu uz krēsla guru pozā un mācīšu jums dzīvot!

  1. Cieni savas aknas – tā ir tava īstā, dzīvā un pavisam reālā organisma attīrīšanas laboratorija. Izmet ārā toksiskās krāsas šņabja kokčiku. Uzturi kārtībā ķermeņa svaru, lai aptaukošanās nesāk ietekmēt aknu funkciju.
  2. Cieni savas nieres – nevelc īsas ziemas un rudens jakas, pat ja ballītē būs tava gadsimta mīlestība. Tūlīt pat skrien pie ārsta, ja ir kaut mazākas aizdomas par nieru iekaisumu – vilkt garumā ir bīstami.
  3. Turi plaušas godā. Nedomā par mistiskiem toksīniem – apzinies reālos kancerogēnus, piemēram, no cigaretēm. Neesi kā tās amizantās dāmas, kas taisa detoksa kūri, ik pa piecām minūtēm ejot uzpīpēt. Ja klepus ieilgst – ej pie ārsta – vilkt garumā nav labi.
  4. Neēd draņķēdienu.
  5. Pakustini savu pēcpusi vismaz pāris reizes nedēļā.

Tas arī viss.

comments powered by Disqus

Sazināties:

jauta.ksenijai@gmail.com

Raksti: