Keto diēta: dziesma par speķi un sviestu

13:45 07.04.2016

1. Nodaļa. Jānis.

Rīts šoreiz bija padevies īpaši svaigs un uzmundrinošs. Saule vēl nebija uzlēkusi, bet paši agrākie putniņi, uzsākuši savas darba gaitas, jau gāzās ārā no 15. trolejbusa, atbrīvojot vietu pūcēm, kas jau pavisam drīz piepildīs transporta telpu ar alus un rumkolu izelpām. Mikriņi raiti slīd pa bezsastrēgumu ielām, zināšanas sāk raiti slīdēt pa bezsastrēguma Raiņbulvāra ēkas studentu smadzenēm. Viss kā parasti. Izņemot Jāni. Jānim ir depresija. Jānis ir apēdis par daudz ogļhidrātu.

Jānis vienmēr ir jutis, ka ir īpašs bērns. Un ne tikai tāpēc, ka mamma joprojām nezina, kas ir Jāņa tēvs un kā Jānis paguva izdzīvot mātes alkohola aprites sistēmā. Piecu gadu vecumā Jānis dabūja savas pirmās hanteles. Divdesmit gadu vecumā Jānis ar hantelēm dabūja pa galvu. Tagad Jānis ievēro keto diētu.

2. Nodaļa. Keto diēta.

Ketogēnā jeb keto diēta pēdējā laikā tiek apspriesta diezgan bieži. Kaut kur nesen lasīju, ka tā, tā teikt, piedzīvo renesansi. Es gan teiktu, ka tā ir zombiju apokalipse, jo keto fani uzvedas atbilstoši. Taču par visu pēc kārtas. Vispirms – definīcija un vēsture.

Keto diēta ir zema ogļhidrātu satura diēta, kas paredz normāla olbaltumvielu un paaugstināta tauku daudzuma uzņemšanu. Par ienaidniekiem kļūst maize, graudaugi, pākšaugi, saldi augļi un ogas, visa veida saldumi un medus, saldināti dzērieni un augļu sulas, kamēr sviests, augu eļļas, trekna gaļa un zivis, olas, trekns piens un piena produkti iet uz urrā. Lai ilgi nav jārunā – zemāk ideālā uztura piramīda keto gaumē.

Ideālā uztura piramīda keto gaumē

Aizraušanās ar taukiem ir nopietna: ogļhidrāti uzturā tiek samazināti līdz minimumam, atstājot tiem aptuveni 5% no ēdienkartes. Daži tēmē pat uz 0%. Atsaucot atmiņā bioloģijas stundas, var atcerēties, ka ogļhidrāti ir galvenais organisma enerģijas avots. Kas tad notiek bez ogļhidrātu klātbūtnes? Nekas īpašs. Mūsu organisms, kas ir uz izdzīvošanu tendēta bioloģiska mašīna, sāk viltīgi ražot enerģiju no taukiem. Parastais enerģijas iegūšanas veids ir sarežģītu ogļhidrātu sašķelšana līdz vienkāršai glikozei, kas tālāk baro visu organismu, dodot tam enerģiju. Ja ogļhidrātu padeves nav, aknas sašķeļ taukus taukskābju ketonvielās (no kuriem tad arī ir radies diētas nosaukums). Un tieši ketonvielas – tauku vielmaiņas starpprodukts – tiek izmantotas kā enerģijas avots glikozes vietā. Cilvēks var ilgstoši un pilnvērtīgi funkcionēt, pārtiekot no taukiem vien. Chill.

3. Nodaļa. Bērni ar epilepsiju.

Līdzīgi kā glutēna neēdāji ir pārņēmuši celiakijas slimnieku uzturu, arī keto diēta pamatā ir ārstnieciska diēta, kura nemaz nav domāta veseliem cilvēkiem. Keto diēta tika eksperimentāli radīta bērniem, kuri slimo ar epilepsiju, ar mērķi atrast tādu uztura shēmu, kas veicinās epilepsijas lēkmju biežuma samazināšanos. Un ap 1920. gadu diēta kļuva par hītu, jo tiešām palīdzēja mazināt lēkmju biežumu. Taču ātri vien aizgāja nebūtībā, jo ļaunā farmācijas industrija izveidoja zāles, kas lēkmes mazināja krietni efektīvāk par uzturu. Šobrīd diētu piemēro ļoti, ļoti reti – tikai tad, ja slimnieks nereaģē uz zāļu terapiju. Un, jāatzīst, šis ir visnotaļ attaisnojams keto diētas pielietojums.

Daži keto atbalstītāji labprāt "uzsēdina" uz keto savus veselos bērnus. Rezultāts? Novērojot ar epilepsiju slimus bērnus, kas lietoja keto diētu ārstēšanas procesā no 1995. līdz 2001. gadam, pētnieki atklāja, ka tās izplatītākie blakusefekti ir organisma atūdeņošanās, slikta dūša un vemšana, aizcietējumi, kuņģa gļotādas iekaisumi, aizkuņģa dziedzera iekaisums, nierakmeņu veidošanās un tauku vielmaiņas traucējumi. Šī diēta ieteicama tikai tad, kad ieguvums atsver riskus. Un bērniem bez epilepsijas šis pasākums nav vajadzīgs.

Dažs labs lasītājs, iespējams, vairs nesaprot, kur te fīča un jautrība. Vēl mazliet un būs. Es apsolu.

4. Renesanse Zombiju apokalipse

Kā vispār varēja gadīties, ka epilepsijas slimnieku diēta ar augstu tauku daudzumu kādam likās laba ideja? Te vajag nedaudz ienirt jaunākajās uztura zinātnes vēsmās. Klasiskā uztura zinātnes paradigma uzskata, ka tauki ir iedalāmi divās kategorijās – piesātinātie un nepiesātinātie. Savā starpā tie atšķiras ar ķīmisko formulu – nepiesātinātajos ir tāda dubultsaite, ko tu cītīgi zīmēji ķīmijas stundās. Īsumā, nepiesātinātie tauki ir labi veselībai, īpaši omega-3, kas ir jāpielūdz no rīta līdz vakaram, dejojot rituālās dejas ap laša sacepumu, riekstiem, avokado un augstas kvalitātes augu eļļām. Piesātinātie savukārt veicina sirds-asinsvadu saslimšanas un pārsvarā atrodami dzīvnieku izcelsmes produktos: sviestā, speķī, sierā, gaļā, subproduktos. Šie tauki ir jālieto ar mēru, bet tas nebūt nenozīmē, ka nav jālieto nemaz.

Piesātinātie un nepiesātinātie tauki

Uzturzinātne ir mainīga. Ir pētnieki, kas apgalvo, ka piesātināto jeb slikto tauku dēmonizēšana ir bijusi kļūda un piedāvā pētījumus, kas apgalvo, ka piesātinātie tauki nav saistīti ar sirds-asinsvadu saslimšanām. Un tad citi zinātnieki protestē – kā tad, mēs taču esam pierādījuši pretējo – tiklīdz cilvēki, īpaši vīrieši, slikto tauku vietā ēd labos taukus, risks mazinās! Situācija šobrīd? Pingpongs. Zinātnieki cieņpilni apmētā viens otru ar pretējā rezultāta pētījumiem.

Vai mēs varam apgalvot, ka piesātinātie tauki patiesībā ir veselīgi un esam nepamatoti tiem darījuši pāri? Nē, vēl nevaram, bet, iespējams, kādreiz varēsim.

Kā lai es saprotu tos pētījumu rezultātus, kas apgalvo, ka šie tauki nav kaitīgi? Tā, ka ar mēru, citējot Danilānu, speķītim nav ne vainas. Nav jābaidās ēst gaļa, trekns piens un piena produkti. Nav par katru cenu jāmeklē pasaules liesākā cūka un biezpiens ar 0,00005% tauku saturu. Bet, nē, tas nenozīmē, ka piesātinātos taukus var ēst bez mēra. To nevarēs arī tajā gadījumā, ja tie tiks atzīsti par veselībai nekaitīgiem. Bez mēra kaitīgs var būt pat ūdens.

Taču keto fani domā citādi. Šo zinātnes kontroversiju viņi nolasa kā... JĀĒD TIKAI TAUKI UN OGĻHIDRĀTI IR KAITĪGI. Un te sākas jautrība.

5. Keto piekritēju domāšanas kļūdas

Saistībā ar jaunākajiem pētījumiem par piesātinātajiem taukiem keto diēta ir ieinteresējusi ārstus. Un, jāatzīst, lielākā daļa tai pieiet korekti un bez sensacionālisma. Atšķirībā no tiem, kas medicīnas izglītībai pat tuvu nav stāvējuši un taisa sensācijas, pie visa vainojot... ārstus un uztura zinātniekus. Atceries Jāni? Šeit Jāņa portrets.

5.1. Jančuks saka, ka labi ir tikai tie zinātnieki, kas pauž viņam vēlamo viedokli

Keto piekritēji ļoti agresīvi apvaino ārstus un uzturzinātniekus, apgalvojot, ka mēs neko nesajēdzam un visu mums māca nepareizi. Toties visi viedokļi, kas viņiem ir tīkami un iekļaujas viņu pasaules skatījumā, tiek atzīti par labu esam. Parādi pētījumu? Pateiks, ka industrijas sponsorēts. Pastāsti faktu? Teiks, ka universitāte nepareizi māca. Šo īpatnību sauc par cherry picking – no liela ķiršu daudzuma, kas ir pētījumu bāzes metafora, atlasa tikai pašus garšīgākos un smukākos. Un, to darot, divkosīgi pārmet šo ķiršu lasīšanu klasiskās medicīnas pārstāvjiem. Kad to pārmeta man, dabūju smieklu lēkmi, no kuras cietu diezgan ilgi.

5.2. Jančukam ir supersecinājumi

Tātad keto fani ir secinājuši, ka jāēd tikai tauki. Un no absolūti tukša gaisa, bez jebkādiem pierādījumiem sāka runāt, ka ogļhidrāti ir Galvenais Ļaunums. Arī tie, kas nāk no veselīgiem graudaugiem, izraisa visu, īpaši diabētu un vēzi. Nepareizi izprotot bioķīmiju, viņi uzskata, ka II tipa cukura diabēts rodas no tā, ka ogļhidrāti izraisa insulīna (hormons, kas samazina cukura koncentrāciju asinīs) svārstības. Tas, lūk aizkuņģa dziedzeri notrulinot. Nēbūt nē, šis ir normāls, nevis patoloģisks process. Šis ir aplami un bez jebkādiem pierādījumiem – II tipa diabētam nav saistības tikai un vienīgi ar ogļhidrātiem, bet ar uztura pārmērībām kā tādām. Un, par vēzi runājot, pētījumi, tieši otrādi, uzrāda, ka graudaugiem ir pret vēzi pasargājoša iedarbība.

Game of Speķis

Jančuks, starp citu, ir liels Troņu Spēles fans un ar nepacietību gaida jauno sezonu.

5.3. Jančuks māk lasīt un uzskata to par superspēju

Keto atbalstītāji ļoti lepojas ar to, ka patiesi iedziļinās materiālā. Kā tas izskatās praksē? Čaļi bioķīmiju palasījuši. Pāris nodaļas. To, ko mediķiem māca vienā lekcijā no pāris desmitiem lekciju kursā. Izlasot par insulīnu, paši piedomā klāt, ka insulīns notrulina aizkuņģa dziedzeri. Palasot par to, ka enerģija var rasties no taukiem, uzskata to par vispasaules atklājumu, domājot, ka students vai mediķis šādu info nekad nav redzējis. Kas vienam pāris lekcijas un kontroldarbs, citam sakrālais dzīves atklājums.

5.4. Jančuks sludina keto kā panaceju

Keto diēta tiek izsludināta par labu līdzekli svara samazināšanai. Un te, jāsaka, beidzot ir kāds racionāls pamats. Diezgan daudzi pētījumi parāda, ka keto diēta svara samazināšanos no sākuma veicina efektīvāk un ātrāk, nekā diēta ar normālu ogļhidrātu daudzumu. Komplektā nāk visas ekstras, ko veicina svara samazināšana – piemēram, kopējā holesterīna līmeņa pazemināšanās. Šādu diētu ir viegli ievērot – tā atļauj patērēt gaļu, zivis, piena produktus un lielu dārzeņu daudzumu, turklāt tā veicina noturīgu sāta sajūtu. Ēd vien gaļu ar dārzeņu salātiem un esi laimīgs. Taču nedrīkst teikt, ka keto ir labāka par diētām ar ogļhidrātiem, jo ātrāks svara zudums ir tikai sākumā. Pētījumi parāda, ka ilgtermiņā vienādi svaru zaudē gan tie, kas ēd keto, gan tie, kas ēd klasiski ar samazinātu kaloriju daudzumu.

Viņi saka, ka keto palīdz pret vēzi un diabētu. Un pētījumi par to tiešām notiek, bet nekādu paziņojamu rezultātu vēl nav. Tas ir, zinātniekiem nav – keto faniem jau viss ir!

5.5. Jančuks tic sazvērestības teorijām

Ja jau uzturzinātnieki apgalvo, ka, iespējams, piesātinātie tauki neizraisa sirds saslimšanas, jākonspirējas pa pilno. Cerams, dārgo lasītāj, esi uzvilcis folijas cepurīti – šajā labi mēslotajā augsnē izauga teorija par to, ka paaugstināts holesterīns neveicina sirds saslimšanas. Neizgulsnējas asinsvados un neklapē tos ciet. Un statīni – holesterīnu samazinošās zāles – nepalīdz un ir Ļaunās Farmācijas izgudrojums. Eļļu ugunij pielej raksti par to, ka statīnus izraksta par daudz. Tas, protams, tiek nolasīts nevis kā "izraksta par daudz", bet "nestrādā un nepalīdz". Gribi vairāk? Laipni lūdzam — The International Network of Cholesterol Skeptics. Viņi netic absolūti redzamām un taustāmām lietām, ko ārsti redz katru dienu.

6. Epilogs

Vai keto diēta ir slikta? Galīgi nav, bet tā ir jāpielāgo individuāli ar skaidru mērķi. Tā neder bērniem bez specifiskas vajadzības, grūtniecēm, cilvēkiem ar neaktīvu dzīvesveidu un tiem, kam jau ir paaugstināts holesterīns. Cilvēkiem ar artrītu, podagru un nierakmeņiem arī īsti nē. Turklāt īstais epilepsijas keto paredz īpašus maisījumus un produktus, ko nav nemaz tik viegli dabūt.

Vai tauki ir Vienīgais Pareizais enerģijas avots? Nē, nav.

Vai ogļhidrātu vielmaiņa ir kaitīga organismam? Nē, nav, ja ogļhidrātus lieto ar mēru.

Vai pārdomāta keto diēta veicina svara samazināšanos? Jā.

Vai pārdomāta keto diēta veicina svara samazināšanos labāk nekā diēta ar ogļhidrātiem? Īstermiņā – jā, ilgtermiņā – nē.

Un Jančuks? Jančuks lai turpina eksperimentēt, nebļaujot, ka viņa keto ir panaceja, un visi, kas viņam neseko, ir lohi.

Viņš ir uz keto diētas, keto diēta šeit. Redzi? Nevienu tas neinteresē.
comments powered by Disqus

Sazināties:

jauta.ksenijai@gmail.com

Raksti: