Vakcīnu (ne)kaitīgums: melu anatomija

13:31 20.01.2016

Mana vecmāmiņa bija bibliotekāre, es, savukārt – viens varen ziņkārīgs bērns. Man patika bibliotēkas arhīvos uzmeklētās grāmatas par opīti Ļeņinu, kas atbalstīja strādnieku bērnus un aizstāvēja viņus no ļaunās buržuāzijas. Lasīju par to, ka bagātie puikas piekauj veļas mazgātājas bērnu un dumji priecājos – cik labi, ka bija tāds Ļeņins. Dažreiz gadījās uzmeklēt arī grāmatas, kas ar smalkiem un pikantiem epitetiem rakstīja par to, kas Padomju Savienībā nu galīgi nav. Likās pagalam garlaicīgi un nesaprotami. Un vienreiz es atvēru grāmatu, kas manu bērna prātu sagrieza kājām gaisā un šokēja – stāsts par to, kā jauns ārsts grieza mirstošai meitenei vaļā kaklu un lika iekšā metāla cauruli, lai viņa varētu elpot. Jo meitene bija ļoti, ļoti slima. Tās bija Bulgakova "Jaunā ārsta piezīmes". Un, kas par sakritību, pēc pāris dienām piesēdos pie televizora, kur rādīja jauku multeni par sunīti. Suns devās varonīgā ceļojumā, lai piegādātu no pasaules nošķirtam ciematam zāles, ko sliktu laika apstākļu dēļ nevarēja atvest ar transportu. Jo bez tām zālēm mira bērni. Ar to pašu slimību, kas bija mazajai meitenei, kura nevarēja paelpot. Īpaši spilgti atmiņā palika moments ar bērnu zārkiem. Tas bija Saimona Velsa "Balto", un nu es gāju pie mammas, lai pateiktu, ka es nekad, nekad negribu saslimt un nomirt. Mamma pasmaidīja un teica, lai neuztraucos. Man jau no dzimšanas ir ievadīta viela, kas neļauj man ar šo slimību saslimt.

Šī slimība bija difterija. Un, kopš ir izgudrotas vakcīnas, nav jāuztraucas ne par difteriju, ne par citām vakcīnregulējamām saslimšanām. Saskaņā ar Pasaules Veselības Organizācijas datiem, vakcīnas katru gadu novērš 2-3 miljonus nāves gadījumu.

Mirstība no vakcīnregulējamajām slimībām ASV.

Taču dažus šāds izklāsts... neapmierina.

1. Vakcinēšana Latvijā

Pētījumi (Latvijas Medicīnas studentu asociācijas dati, 2015. gads; SPKC) liecina, ka nevakcinēšanas idejas kļūst populāras jauno vecāku vidū un ir novērojama imunizācijas rādītāju pasliktināšanās tendence, kura iezīmējusies 2008. - 2009. gadā un turpinājusies arī 2010. gada janvārī-novembrī. Kā populārākos iemeslus nevakcinēšanai vecāki min to, ka vakcīnas nepasargā no saslimšanām un slimo pat vakcinēti bērni, un uzskatu, ka vakcīnas ir pārāk liels slogs imūnsistēmai. Parādās arī konspirāciju elementi – uzskats, ka vakcīnas ir tikai farmācijas firmu bizness.

Sekas lēmumam nevakcinēt parādās arī praksē – vēl tikai nesen slimnīcā smagā stāvoklī nonāca nevakcinēts bērns ar difteriju.

2. Antivakcinētāji Latvijā – kur tie mīt un ko tie dara?

Antivakcinētāju kustību Latvijā aktualizēja Aelita Folkmane, plašāk zināma kā calis.lv foruma dalībniece ar lietotājvārdu TantuksMantuks un aizkraukliite. Tieši calis.lv foruma sadaļā "Citāda veselība" arī koncentrējas visa antivakcinētāju elite. Sadaļas lasītājas praktizē alternatīvo medicīnu, vēža ārstēšanu ar sodu, izsaka neuzticību modernajai medicīnai un tic farmācijas firmu sazvērestībai – vienvārdsakot, pilns komplekts. Ņemot vērā to, ka calis.lv ir ļoti ietekmīgs forums, kurā palīdzību visos dzīves jautājumos meklē jaunie vecāki, šis ir spēcīgs rīks savu uzskatu izplatīšanai. Un Aelitai tas padevies perfekti. Domubiedri – antivakcinētāji ir aktīvi joprojām un "apstrādā" katru samulsušu mammu, kas atnāk uz attiecīgo sadaļu ar jautājumu "vai vakcīnas tiešām ir tik kaitīgas?". Folkmanes sacerējumus publicējuši arī Latvijas lielākie ziņu portāli, par ko es tos viennozīmīgi nosodu un uzskatu, ka cilvēkam, kas šo ir publicējis, pienākas sods. Lieki piebilst, ka Folkmanes kundzei nav bijis izglītības medicīnas jomā. Visiem vecākiem iesaku paturēt prātā – ja tev piegādā informācijas avotu no calis.lv "Citāda veselība" sadaļas – izturies pret to maksimāli kritiski!

3. Ārpus Latvijas

Modernā antivakcinētāju kustība ir slavena ar vairākiem spilgtiem pārstāvjiem, ko aktīvi slavina arī Latvijā. Viena no tām ir Dr. Sherri Tenpenny, kurai, izrādās, ar dakteriem ir visnotaļ attāla radniecība – viņa ir tikai osteopāts, respektīvi, kārtējais alternatīvās medicīnas pārstāvis bez nozarei atbilstošas izglītības. Viņas paustie uzskati ir ļoti pretrunīgi – viņa pati, nebūdama vakcinēta, smagi izslimoja lielu daļu vakcīnregulējamo saslimšanu, bet uzskata savu pieredzi par imunitātes stiprināšanu un iesaka arī citiem.

Bet tu nokavēji visu 3. klasi un nebiji vakcinēta!

Ne mazāk amizants kadrs ir Jenny McCarthy. Jā, tā pati, kuras attēls cietis no tavām pusaudža hormonālajām vētrām. Jo, bez šaubām, izbijusi Playboy modele, kurai lielākajā daļā gadījumu mugurā ir vairāk drēbju nekā sajēgas par medicīnu, ir lielisks avots, kam ticēt. Viņa apgalvo, ka vakcīnas ir toksiskas un neklausās pretargumentos par to, ka potenciāli bīstamas vielas tajās ir tik mazās devās, ka nevar kaitēt. Taču tas netraucē viņai uzticēties mazo devu nekaitīgumam, injicējot sev sejā vielu, kas lielās devās ir bioloģisks ierocis, – botulīna toksīnu.

Stāsta, ka vakcīnas ir kaitīgas. Injicē sejā botoksu.

4. Kā antivakcinētāji pamato vakcīnu kaitīgumu un kāpēc viņi kļūdās?

4.1. Antivakcinētājiem ir savs viedoklis par slimību izcelšanos

Radikālākie antivakcinētāji uzskata, ka... vīrusi un baktērijas nav tie, kas izraisa vakcīnregulējamās saslimšanas. Jā, tu nepārklausījies. Jā, es nejokoju. Aelitas Folkmanes popularizētā Dabiskās Higiēnas skola postulē, ka pilnīgi visas (!) slimības izraisa slikta higiēna, nepareizs uzturs un visāda "ķīmija", tajā skaitā vakcīnas, ka arī ezotēriskas vibrācijas. Jā, viņuprāt, gripa nerodas no gripas vīrusa. Agrāk visu info par Dabisko Higiēnu varēja atrast Folkmanes mājaslapā dabas-berni.net, taču tā ir mistiski pazudusi. Viņu pārliecība aiziet tik tālu, ka tiek noliegti pat mikrobioloģijas tēva – Pastēra – nopelni. Tieši Pastērs ir pierādījis, ka daudzi saslimšanu izraisītāji ir mikroorganismi, un aprakstīja vakcinācijas pamatprincipus.

Respektīvi, tas, ko katrs skolnieks var novērot mikroskopā un pierādīt ar elementāriem eksperimentiem, neeksistē. Un, ja jau baktērijas un vīrusi patiesībā neizraisa saslimšanas, tad nevajag mums nekādas vakcīnas. Lieki teikt, ka šāds uzskats ir pilnībā aplams. Protams, ir slimības, kas rodas nepareiza dzīvesveida dēļ, taču vīrusi un baktērijas ir vakcīnregulējamo saslimšanu iemesls. Tāpēc vakcīnas satur vai nu nedzīvas baktērijas vai vīrusus, to daļas vai dzīvus, bet novājinātus mikroorganismus. Tie nespēj izraisīt saslimšanu, taču trenē imūnsistēmu ātri noreaģēt un iznīcināt šo izraisītāju. Pēc vakcīnas organisms atceras shēmu, pēc kuras uzvarēja pusbeigtu mikrobu, un palaiž to pašu mehānismu, saskaroties ar īstu izraisītāju. Tāpēc cilvēks nesaslimst vispār vai pārslimo vieglā formā.

Nē, mediķi nav pamatojuši Dabisko Higiēnu. Tās atziņas ir pretrunā ar zinātni.

Nē, mediķi nav pamatojuši Dabisko Higiēnu. Tās atziņas ir pretrunā ar zinātni.

4.2. Antivakcinētājiem ir savs skatījums uz vakcīnu efektivitāti

Raksta sākumā es piedāvāju attēlu, kas parāda, cik pamatīgi samazinājusies saslimstība ar vakcīnregulējamām saslimšanām pēc vakcīnu ieviešanas. Taču antivakcinētāji uzskata, ka slimības pazuda nevis tāpēc, ka to veicināja vakcīnas, bet... labākas higiēnas un dzīves līmeņa dēļ. Un, ja šobrīd bērns saslimst ar kādu no tām saslimšanām, to var viegli un ātri izslimot. Šķiet, paaudze, kas nekad nav redzējusi poliomielīta sekas, vienkārši nespēj iedomāties, par ko viņi runā. Masalas ir bīstamas. Vējbakas nav tikai jautras izdarības ar briljantzaļo un var būt īpaši bīstamas pieaugušajiem un grūtniecēm. Garais klepus ir bīstams, nerunājot par difteriju un poliomielītu.

Vakcīnregulējamo saslimšanu izslimošana: antivakcinētāju skatījums pret realitāti.

Vakcīnregulējamo saslimšanu izslimošana: antivakcinētāju skatījums pret realitāti.

4.3. Vakcīnas izraisa autismu

Aiz šī uzskata stāv viena neliela afēra, kas šobrīd apdraud bērnu dzīvības. Tās vaininieks – Andrew Wakefield. Wakefield ir veicis mazu, nekorektu pētījumu, kura rezultātus piedzina savai hipotēzei – kombinētā MMR vakcīna (masalas, masaliņas, epidēmiskais parotīts) izraisa autismu. Un pat maksājis bērnu vecākiem, lai tie sniegtu pētījuma iznākumam vēlamos datus! Pētījums viennozīmīgi tika atzīts par krāpniecību. Pētījums aiz pētījuma (šeit, šeit, šeit, šeit, šeit, šeit) pierāda, ka vakcīnas neizraisa autismu.

Taču ideja tika uzķerta un palaista apgrozībā. Antivakcinētāji, kuri apgalvo, ka "tie ļaunie zinātnieki vilto datus", par savu elku padarījuši datu viltotāju. Meklējot attiecīgo tēmu internetā, var atrast daudz rakstu un pat žurnālistu izmeklēšanas, kas Wakefield pasniedz kā mocekli, kuru iznīcināja farmaceitisko kompāniju sazvērestība. Neticiet – pieprasiet pētījumus! Tikai ar pētījumiem, nevis cilvēku pieņēmumiem var apstiprināt to, vai vakcīnas izraisa autismu vai ne. Starp citu, autisma iemesls joprojām nav zināms, un kas par sakritību – ar autismu slimo arī nevakcinēti bērni.

Andrew Wakefield - kā man paveicās!

4.4. Vakcīnās ir bīstami toksīni

Par vienu no viskarstāk apspriestajām tēmām kļuva tiomersāls – konservants, kas novērš vakcīnas piesārņojumu ar baktērijām vai sēnītēm. Jau no 2001. gada timerosāls vairs netiek izmantots vakcīnu ražošanā (un šeit). Formaldehīds savukārt ir pievienots tik niecīgos daudzumos, ka vairāk nekā vakcīnā tā ir... bumbieros.

Formaldehīds vakcīnās un bumbieros.

Par alumīnija klātbūtni arī var nebaidīties – bērns saņem vairāk alumīnija ar krūts pienu nekā ar vakcīnām.

4.5. Bērna imūnsistēma nespēj izturēt tik daudz vakcīnas

Nav taisnība! Vesela bērna imūnsistēma veiksmīgi tiek galā ar vakcinācijas grafiku. Taču, ja bērns piedzimst ar specifiskām saslimšanām, vakcināciju var atlikt un vakcinēt vēlāk pēc individuāla grafika. Īpaši smagos gadījumos bērnus nevakcinē vispār – un viņi turas uz tā saucamās "kolektīvās imunitātes" rēķina. Ko tas nozīmē? Ja visi apkārt ir vakcinēti, slimībai vienkārši nav, kur izplatīties. Taču, jo vairāk mēs nevakcinēsim, jo lielāki "caurumi" kolektīvajā imunitātē radīsies. Tāpēc, vakcinējot tos, kuri drīkst vakcinēties, mēs pasargājam slimus bērnus, kuriem šāda iespēja ir liegta.

4.6. Vakcīnu drošība netiek pārbaudīta, un blakusefekti tiek slēpti

Vakcīnu drošība un efektivitāte tiek stingri kontrolēta. Pirms licencēšanas vakcīnu nekaitīgums rūpīgi tiek pētīts klīniskos pētījumos, un vakcīnu drošuma uzraudzība un novērtēšana ilgtermiņā tiek turpināta. Latvijā izmantotās vakcīnas atbilst visām mūsdienu Eiropas Savienības prasībām, kas attiecas uz vakcīnas kvalitāti, efektivitāti un drošumu, par ko pētījumos saņemti nepieciešamie pierādījumi. Visi blakusefekti savukārt ir rakstīti uz iepakojuma, un tos ne tikai neslēpj, bet aicina vecākus ziņot par katru netipisku reakciju, kas novērojama bērnam pēc vakcīnas saņemšanas.

Kā jau visiem medikamentiem, vakcīnām ir blakusefekti. Informācija ir publiski pieejama. Taču antivakcinētāji negrib atzīt, ka nopietni blakusefekti ir ārkārtīgi reti, citi lielākoties nav smagi un ir novēršami. Rodas nelietīgi, melīgi briesmu stāsti par tādiem blakusefektiem, kas nemaz nevar rasties vakcīnu rezultātā. Rodas melīgi stāsti par masveida nāvēm trešās pasaules valstīs un sazvērestības saistībā ar to, ka vakcīnas ir Bila Geitsa un masonu veids pasaules iznīcināšanai.

Mammas savukārt bieži pieraksta saslimšanas pēc vakcīnas pašām vakcīnām, dusmojoties uz ārstu, kas teica, ka tā ir tikai sakritība, nevis vakcīnas rezultāts. Šī ir psihes īpatnība — mēģināt atrast cēloni, atlasot iemeslu, kas intuitīvi liekas ticams. Uz vakcīnām noraksta gan alerģijas, gan attīstības aizturi, gan locītavu un visu orgānu sistēmu saslimšanas. Jautājiet ārstam! Ja nepatīk viena ārsta atbilde, meklējiet otro un trešo! Jo tikai ārsts, nevis mūsu, ne-mediķu intuīcija, spēj noteikt, vai šī ir neatkarīga saslimšana vai vakcīnas blakusefekts.

4.7. Vakcīnas ir farmācijas bizness

Rakstā par naturopātiju jau detalizēti uzrakstīju, kāpēc ārstēt sarežģījumus slimnīcā ir daudz dārgāk nekā iedot medikamentu. Amerikāņi ir aprēķinājuši, ka ārstēšanas ietaupījums, vakcinējot 2009. gadā ASV dzimušos bērnus, sastāda 14 miljardus dolāru. Laba analīze par to, cik ļoti vakcīnas samazina ārstēšanas izmaksas, ir šeit.

Uzsvēršu atkal – protams, ka farmācija ir bizness. Kurš tad gribētu strādāt par brīvu? Bet tā nav konspirācija ar mērķi notirgot neefektīvus risinājumus un "indīgas vakcīnas".

5. Antivakcinētāju argumentācijas kļūdas

Antivakcinētāji bieži vien argumentē emocionāli, nevis ar faktiem. Grūtnieces un jaunas mammas ir īpaši viegli iespaidojama auditorija. Neuzķeries!

1) Viņi var ielikt video par vakcīnu kaitīgumu, bieži krievu valodā, kurā "zinātnieki" atklāj patiesību par vakcīnām. Netici tam, ka šie eksperti ir patiesi. Jebkurš var nofilmēt video un ielikt Youtube. Es kaut tūlīt pat varu uzvilkt savu balto halātu, lepni apsēsties pie papīru kaudzes un traģiskas mūzikas fonā runāt, ka cilvēks var pārtikt no mēslojuma. Ticēsi?

2) Ja tu paud pretējo viedokli, viņi var teikt, ka tu esi farmācijas aģents un tev par to maksā, vai arī – tu esi naivs un neko nesaproti. Nebrīnīšos, ja zem šī raksta drīz parādīsies kaut kas tāds...

Šo rakstu pasūta Big Pharma, Soross un Kremlis.

3) Piedāvā anonīmus stāstus par bērniem, kuriem pēc vakcīnām bija smagas veselības problēmas, kas nav atrunātas vakcīnu blakusefektos. Netici uz vārda! Pieprasi uzvārdus, kontaktus, izrakstus.

4) Sasūtīs ļoti daudz linku uz antivakcinētāju lapām. Bieži vien šādas lapas nosaukumos ir "truth", "natural", "danger". Skaties, vai lapa piedāvā atsauces uz zinātniskiem pētījumiem. Nav? Droši taisi ciet.

5) Tevi nosauks par stulbu, aicinās iet "izglītot sevi" un neticēt pētniekiem, jo "jāveic pašiem sava izpēte". Izpēte, protams, ir pārdesmit minūtes google un to video noskatīšanās, par ko rakstīju 1. punktā.

6) Viņi runās nevis medicīnas terminos, bet sadzīves piemēros. Piemēram, "strādnieki taču nēsā aizsargķiveres tikai tad, kad strādā uz objekta". Vakcīnas nav aizsargķiveres, un tava bērna ķermenis nav stroika! Neļauj pārliecināt sevi ar metaforām – prasi faktus.

6. Kāpēc viņi melo?

Patiesībā melo tikai daži. Tie, kuriem ir izdevīgi tirgot smieklīgas idejas par "naturālām vakcīnām" un uztura bagātinātājus. Tie, kas notic, turpina izplatīt antivakcīnu uzskatus, domājot, ka dara labu darbiņu. Viņi bijuši maldināti un no visas sirds grib palīdzēt, neapzināti maldinot tālāk. Viņi dzīvo noslēgtā informācijas telpā, neticot nekam, kas neatbalsta viņu pozīciju, jo viss ir viltots un uzpirkts. Būt šādā klubiņā dažiem liekas ļoti vilinoši. Tur valda "savējo" gars, cīņa pret kopējo ienaidnieku un izredzētības un elitāruma sajūta – tu zini Patiesību, kamēr citi dzīvo maldos! Tu un tavi domubiedri ir tie, kas atkoda sistēmu un redz tai cauri!

Prakse rāda, ka bieži vien antivakcinētāju pārliecība beidzas tad, kad bērns smagi saslimst vai pat nomirst no vakcīnregulējamas saslimšanas. Vai tā nav pārāk augsta cena, ko maksāt?

comments powered by Disqus

Sazināties:

jauta.ksenijai@gmail.com

Raksti: