RigVir: a par ko cepiens?

09:12 08.08.2016

Pirms kāda laika sociālajos medijos notika rosība: sāka klīst baumas, ka mūsu veiksmes stāsts RigVir – jauna vēža ārstēšanas metode - nav tik tīrs, cik sevi pasniedz. Privātpersona, kas nevēlas publicitāti, ir uzņēmusies iniciatīvu, ievākusi pāris interesantas lietas un nosūtījusi sūdzību Veselības inspekcijai. Materiālus piegādāja arī medijiem. Šie paši materiāli tika izmantoti arī mana raksta tapšanas procesā. Iepazīstoties ar iesniegto informāciju, tika saņemta reakcija no ziņu portāla Delfi puses, savukārt detalizēto izklāstu nopublicēja Procesi Latvijā. Pašlaik top raksti arī citiem medijiem.

Lasot komentārus par notiekošo, es skaidri redzu – liela daļa cilvēku nemaz nesaprot, par ko te ir cepiens, un no sirds brīnās, kāpēc kāds mēģina nodarīt pāri mūsu valsts izlolotajam medikamentam. Šajā rakstā es mēģināšu visu salikt pa plauktiņiem maksimāli vienkāršā valodā. Tēma gan ir nopietna, tāpēc te nebūs ne ironijas, ne sarkasma, ne jautru bildīšu ar kaķiem. Nu, labi, labi – tikai viena.

Skeptiskais kaķis pieprasa pierādījumus.

1. Kas ir RigVir un viroterapija?

Viroterapija ir vēža ārstēšanas metode, ko pēta jau sen un daudzās valstīs. Ideja ir vienkārša – vēža slimniekam ievada vīrusu, kas atrod un "apēd" audzēja šūnas, tajā pašā laikā neapdraudot saimnieka organismu. Mūsu pašu zinātniece Aina Muceniece šajā jomā veicināja milzīgu progresu, aktīvi meklējot tos vīrusus, kas patiešām ir efektīvi. Tā tika atrasts vīruss, ko nosauca par godu Rīgai – RigVir. Vīruss uzrādīja ārkārtīgi lielu potenciālu iznīcināt ādas vēža – melanomas – šūnas.

2. Kāds bija tālākais RigVir liktenis?

RigVir tika pētīts, un tā efektivitātei ir savākta neliela pierādījumu bāze – proti, preparātam ir liels potenciāls ārstēt melanomu, taču galīgas skaidrības par tā efektivitāti nav. Ar šo pierādījumu bāzi Zāļu valsts aģentūra apstiprināja RigVir kā oficiālu medikamentu 2004. gada 29. aprīlī. Un šeit, lūdzu, pievēršam uzmanību datumam. Pēc dažām dienām, 2004. gada 1. maijā Latvija iestājās Eiropas Savienībā, kuras noteikumi paredz daudz stingrākus nosacījumus zāļu reģistrācijai.

Vai Zāļu valsts aģentūra reģistrēja zāles bez pierādījumiem? Nē, pierādījumi bija, taču, lai tie būtu nepārprotami, zāles vēl vajadzēja pētīt.

Vai ar šo pašu pierādījumu līmeni izdotos reģistrēt RigVir pēc iestāšanās ES? Nē, neizdotos.

3. Latvijas veiksmes stāsts un pirmie zvaniņi

Nu ko, dzelzs jākaļ, kamēr karsta. 2008. gadā tika atvērts Starptautiskais Viroterapijas centrs, 2016. gadā – liela klīnika Jūrmalā. Priecājās visi, tajā skaitā es. Haips bija vārdos neizsakāms – mēs, latvieši, esam uztaisījuši revolūciju vēža ārstēšanā! Es lepojos, es cerēju. Taču tas, kas notika tālāk, lika man saprast, ka pasākums aizgāja pa šarlatānu taciņu aiz oficiālās medicīnas aizsega. Latvijas zinātnieces mantojums, kas varēja kļūt par revolūciju un Nobela prēmiju un kas Latvijas vārdu ar trekniem burtiem ierakstītu pasaules medicīnas vēsturē, tika pārvērsts par alternatīvo medicīnu. Tas notika lēni un nemanāmi, taču pirmie zvaniņi bija saklausāmi skaidri.

Pirmais zvaniņš – pozicionēšanās uz ķīmijterapijas un staru terapijas rēķina

RigVir sāka strauji pozicionēt sevi tirgū. Liktos loģiski, ja jaunā vēža ārstēšanas metode tikai papildinātu jau esošo metožu saimi. Taču nē – RigVir pretnostatīja sevi ķīmijterapijai un staru terapijai, zīmējot sevi kā nekaitīgu preparātu, kamēr "ķīmijai" un "stariem" esot daudz blakņu. Taisnība – RigVir nav toksisks pacientam, kamēr citām vēža ārstēšanās metodēm ir smagas blaknes. Bet kāpēc šāda polarizācija? Atceramies, ka RigVir ir tikai melanomas zāles, nevis zāles pret visiem pasaules vēžiem. Šī nav tā revolūcija, kas noslauka no zemes virsas veco iekārtu. Šādus apgalvojumus izvirzīt varētu tad, ja RigVir būtu 100% efektīvs pret visa veida vēžiem, tikai tad ne "ķīmija", ne "stari" vairs nebūtu nepieciešamas metodes. Viss ir aizgājis tik tālu, ka Viroterapijas centra ārsti ir piedalījušies šarlatānu filmā "TruthAboutCancer", kas stāsta, ka visas klasiskās vēža ārstēšanas metodes ir neefektīvas – tās ir sazvērestība, lai no slimniekiem iegūtu daudz naudas! Ko, lūdzu? Kas notiek?

Otrais zvaniņš – tagad ārstē ne tikai melanomu!

Graujoši bija uzzināt, ka zāles, kas ir pētītas un reģistrētas melanomai, tagad piedāvā pret daudziem citiem vēžiem: kuņģa, zarnu, urīnpūšļa, prostatas. Saraksts ir liels un apskatāms viņu mājaslapā (update - info no viņu lapas izņemta, te skrīnšots). Jūs saprotat? Viņi, iegūstot atzinību no valsts un izmantojot oficiāla medikamenta radīto iespaidu, pašrocīgi paplašināja indikāciju sarakstu no melanomas uz citiem vēžiem!

Trešais zvaniņš – ar ko sadarbojas?

Liktos loģiski, ja ārsti, kas strādā ar tik progresīvu līdzekli, sadarbotos ar pasaules lielākajām onkoloģijas klīnikām. Taču nē – sadarbība notiek ar šarlatānu klīniku "Hope4Cancer" Meksikā, kas vēzi ārstē ar suliņām, kafijas klizmām... un tagad arī ar RigVir. Savu izloloto melanomas revolūciju nodevām krāpnieku rokās – un šī nebūt nav kļūda, bet apzināts gājiens. Gribat vēl? Latvijā ieradās naturopāte bez medicīniskās izglītības, kurai ASV tika apturēta prakses licence par vēža slimnieku ārstēšanu ar neatbilstošām metodēm, un te viņu nosertificēja darbam ar RigVir!

Ceturtais zvaniņš – kas tur strādā?

Viroterapijas Centrā tiek nodarbināta naturopāte Ance Šternberga bez ārstniecības personas sertifikāta un onkoloģe Linda Brokāne, kas publiski atzīst, ka uzskata Gērsona terapiju (sulas + kafijas klizmas) par līdzekli vēža ārstēšanai. Man bail jautāt, kas vēl tur notiek.

4. Kas no tā visa iznāk?

Iznāk, ka:

  • RigVir ir sākumpierādījumi efektivitātei pret melanomu, kas būtu jāattīsta un jāpēta tālāk.
  • Ar RigVir tiek nepamatoti ārstēti slimnieki ar citiem vēžiem.
  • Tas viss notiek aiz oficiālās, valsts atzītās klīnikas izkārtnes. Šis punkts ir ļoti svarīgs – tas ir iemesls, kāpēc uz Latviju brauc ārstēties cerību pilni ārzemju pacienti. Viņi redz, ka šis ir valsts atzīts preparāts, saprot, ka nav nekāds kreisais kantoris un gaida palīdzību. Reāli piemēri šeit.
  • 5. Kāds ir mūsu mērķis?

    Gan pats Viroterapijas Centrs, gan atbalstītāji bļauj – visi, kam rodas jautājumi par centra darbību, ir nomelnotāji no farmācijas kampaņām, kurām nav izdevīgi, ka RigVir iekaro tirgu. Šis uzskats ir ļoti naivs – ja RigVir tiešām būtu tāds brīnumlīdzeklis pret visiem vēžiem, visa pasaule rindā stātos, lai ar mums draudzētos, mūs finansētu un piešķirtu Nobela prēmijas. Un farmācijas giganti nevis tviterī nomelnotu RigVir, bet tagad naktīs negulētu, jo gudrotu savu versiju. Taču realitāte tik spoža nav – RigVir ir tikai nelieli efektivitātes pierādījumi pret vienu pašu melanomu. Šāda pozīcija skaidri parādīja, ka RigVir tika nolaists līdz alternatīvajai medicīnai. Šeit es vēlētos atspēkot dažus argumentus, kas nāk gan no paša Viroterapijas Centra, gan no vairākiem alternatīvās medicīnas pārstāvjiem, gan no komentētājiem.

    1. arguments – anonīmā sūdzības iesniedzēja ir trollis

    Nē, sūdzības iesniedzēja izvēlējās palikt anonīma publikai, jo nevēlas publicitāti. Taču viņa nav anonīma avotiem, kam nodeva savus materiālus - Veselības inspekcijai un medijiem ir zināma viņas identitāte. No sevis es varu pačukstēt – tas ir cilvēks, kas rūpējas par to, lai ksenijakomente.lv atgriežas izlaistās garumzīmes un netiek pieļauta man tik ļoti raksturīgā kļūda noteiktajās un nenoteiktajās galotnēs.

    2. arguments – mēs esam skauģi

    Nē, mēs neesam skauģi. Viss, ko mēs vēlamies, ir pierādījumi – labas kvalitātes pētījumi par to, ka RigVir ir efektīvs pret visu, pret ko to pasludina kā efektīvu. Līdz šim Viroterapijas centrs nav sniedzis šādus pierādījumus. Rezultātā tiek maldināti vēža slimnieki – viņiem liekas, ka viņi nāk ārstēties ar pierādītu metodi, bet praksē sanāk, ka nekas pierādīts nav.

    3. arguments – noniecinām latviešu zinātnieci un viņas sasniegumus

    Mēs ļoti cienām Mucenieces sasniegumus un no sirds vēlamies, kaut šis pasākums būtu aizgājis pareizo ceļu.

    4. arguments – kāpēc jāaizliedz? A ja nu palīdz?

    Šis jautājums jāceļ gaisā tāpēc, ka zāles, ko jau tā aiz ausīm pievilka pie vienas diagnozes, nelegāli izmanto citām diagnozēm un vēl bez kauna to reklamē, pārkāpjot zāļu reklāmas noteikumus. Fakts, ka šīs ir valsts atzītas zāles un klīnika, piešķir šim pasākumam lielu ticamību. Rezultātā cilvēkam tiek atņemta izvēles iespēja – kad ir kategoriski sadalīts, kas ir alternatīvā medicīna un kas – tradicionālā, cilvēks pats veic savu izvēli, pie kā iet un ar ko ārstēties. Kad aiz tradicionālās medicīnas aizsega darbojas alternatīvā medicīna – pacients tiek maldināts un izvēles iespēja tiek atņemta. Jūs tiešām gribat, lai jūs, jūsu radi, draugi, paziņas iet ārstēties uz šādu iestādi, domājot, ka saņem zinātni, bet patiesībā saņemot šarlatānismu?

    Secinājumu vietā

    Šo rakstu es gribētu noslēgt ar uzrunu Viroterapijas centram. Jums nepieciešams nopozicionēties. Ja jūs vēlaties strādāt kā valsts atzīta klīnika, uzvedieties attiecīgi – pētiet preparātu tālāk un neņemiet nekādus citus pacientus, izņemot melanomas slimniekus. Ja jūs vēlaties sadarboties ar Meksikas kafijas klizmotājiem, sertificēt personas ar apturētu praksi un ārstēt visu, kas nav melanoma – nāciet ārā no valsts aizsega un esiet alternatīvās medicīnas klīnika. Jo pašlaik sanāk, ka izskatāties pēc pīles, peldat kā pīle, pēkšķat kā pīle, bet esat hiēna. Jūs maldināt onkoloģiskos pacientus.

comments powered by Disqus

Sazināties:

jauta.ksenijai@gmail.com

Raksti: