Imunitāte, C vitamīns un tautas muļķošana

11:36 16.11.2017

Čau! Zini to sajūtu – brauc omulīgi mašīnā, viss forši, bet te pēkšņi pa radio atskan debils džingls, un vai nu sieviete mātišķā balsī ar viegli erotiskām notīm, vai sīkais ar uzspīlētu bērna balstiņu sāk stāstīt, ka puņķu ļaiks ir kļāt, tāpēc jālieto uztura bagātinātājs imunitātes paaugstināšanai. Kas, protams, satur C vitamīnu, jo mēs visi zinām, ka C vitamīns ir tas, kas rudenī jāsteidz liet sev iekšā pa visiem caurumiem. Vai arī… nē. Nu tad izskatīsim visu secīgi

I daļa – mīts par imunitātes paaugstināšanu

Imunitātes paaugstināšana ir jēdziens, kas uz palikšanu iedzīvojies tautas valodā. Lai arī no sākuma var likties, ka tas ir veids, kā vienkāršā valodā aprakstīt sarežģītus bioķīmiskus procesus – tas tā nemaz nav. Tas ne tikai ir aplami, bet arī veicina primitivizētu izpratni par imunitāti, kas dod iespēju brīnumlīdzekļu izplatītājiem izvilināt eirīšus no cilvēku kabatām. Vienkāršota imunitātes izpratne liek domāt, ka imunitāte ir kā pudele, kurā mainās ūdens līmenis. Apēdi vitamīnus – ūdens līmenis pieaudzis, pabiji kunga prātā – krities, apēdi bezglutēna kale kāpostus čia sēklu mērcē – audzis pāri robežām un sasniedzis Jēzu debesīs. Nē.

Kas ir imunitāte?

"Visu mūžu mācos par imunitāti un joprojām nezinu, kas tā ir," iesāka ārste mūsu pirmo imunoloģijas lekciju, un, ticiet man, viņa tā neteica tāpēc, ka ir dumja un neattapīga.

Kas tev liekas, ka imunitāte ir VS tas, kas imunitāte patiešām ir

Imunitāte ir daudzpakāpju mehānismu un procesu sistēma. Sistēmas daļas ir gan redzamas – mūsu āda, gļotāda, elpošana, urīna izvadsistēma, gan neredzamas. Acij neredzamā imunitāte ietver antivielas – visi tie IgG, IgE un citi, ko redzi analīžu izrakstā. Tajā ietilpst megasarežģīts proteīnu komplekss, kas atbild par konkrētā saslimšanas izraisītāja likvidēšanu. Dažādu veidu leikocīti, monocīti, makrofāgi, kas visādi mijiedarbojas atkarībā no tā, vai tevī ir iekļuvis vīruss, baktērija vai parazīts. Un tad, vaimandieniņas, proteīni un to receptori, kas regulē imūnreakciju – interferoni, interleikīni un tonnas ar dīvainām abreviatūrām. Un vēl tā prātam neaptveramā imūnšūnu atmiņa, kas atceras ikvienu nelūgto ciemiņu, kas mūsos kādreiz ielīdis. Bet pietiek bārstīt gudrus terminus, jūs sapratāt – tas ir tāds kosmoss, ka atliek tikai atkarināt žokli. Mēģināšu vienkāršāk.

Tad nu iedomājies, ka tev uz pilskalna ir riktīgi feina pils, kurā par katru cenu grib ielīst ienaidnieks. No sākuma viņam būtu jāšķērso ūdens grāvis, tad jāizlaužas cauri sienām, no kuru augšas veikli apšauda ar bultām. Ja tas ir izdevies un pils vārti ir krituši, tas vēl nav viss – vajadzētu arī pieveikt vietējos tuvcīņā, kas nemaz nav viegli, jo viņi ir trenēti un nežēlīgi. Turklāt, ja iepriekš ar tādu ienaidnieku jau saskārušies, zina viņa vājās vietas un močī uz nāvi jau no pirmās sekundes. Un tas nekas, ka daži aizstāvji ievainoti – atlabs un dzīvos.

Iespējams, tu pat nemanīsi, ka pilij kāds uzbrucis – imunitāte būs ātri un veikli izpildījusi savu darbu. Iespējams, tiksi ievainots un saslimsi. Bet slimot ir pavisam normāli, un tieši tas, ka mēs atveseļojamies, parāda, ka imunitāte strādā. Ja tā nenotiek – kā, piemēram, AIDS slimniekiem – ikviena saslimšana var kļūt nāvējoša. AIDS, starp citu, atšifrējas kā "iegūts imūndeficīta sindroms". Lūk, kas ir zema imunitāte – nevis puņķi četrreiz gadā.

Gribi vienkāršu un jauku video par imunitāti? Spied te.

Vai imunitāti var paaugstināt?

Imunitāti nevar paaugstināt, un, ja kāds apgalvo, ka kāda konkrēta viela to dara, būtu jāpajautā – ko tieši no sarežģītā procesu kopuma viela uzlabo? Visdrīzāk, atbildes nebūs. Bet vai tas nozīmē, ka var dzīvot pofigā un neko nedarīt? Nekā nebija – imunitāti ietekmē nevis konkrēta viela, bet dzīvesveids kopumā. Tās funkcionēšanai nepieciešama sabalansētu uzturvielu, minerālvielu un vitamīnu uzņemšana ar pārtiku, pietiekams miegs, fiziskās aktivitātes, rūpes par sevi, laikapstākļiem atbilstošs apģērbs un kaitīgu ieradumu neesamība. Jā, jā – atkal tās vecās, labās patiesības par veselību, kas ir vispārzināmas, bet grūti izpildāmas. Ļoti bieži mammas tic brīnumam, ko paveica kāds superlīdzeklis, taču nepamana, ka pa šo laiku bērnu īpaši aprūpēja, labi ēdināja un saudzēja.

Imunitāti paaugstinošo vielu tirgoņi pārdod sapni par paaugstinātu imunitāti. Un, lai arī cik komiski tas nebūtu – tāda ir iespējama. Dažreiz imunitāte uz visparastāko vielu, kas ir visnotaļ nekaitīga, mēdz noreaģēt tik spēcīgi, it kā būtu iestājusies apokalipse – un šo, dārgo lasītāj, mēs saucam par alerģiju. Kāds vēl grib paaugstinātu imunitāti? Lūdzu, saņemiet – alerģija pēc jūsu izvēles!

II daļa – C vitamīns un saaukstēšanās

Kāpēc esmu pieķērusies C vitamīnam? Tāpēc, ka tieši šo vitamīnu tradicionāli uzskata par tādu, kas palīdz nesaaukstēties.

Ideja par to, ka C vitamīns veic augstākminētās funkcijas, pieder Lainusam Polingam – molekulārās bioloģijas pamatlicējam, divu Nobela prēmiju laureātam, sava gadsimta ietekmīgākajam ķīmiķim. Gluži kā daudziem ģēnijiem, dažas no viņa idejām laika gaitā tika atzītas par izcilām, taču dažas, īpaši tās, kas tika paustas dzīves beigās – apšaubītas un atspēkotas. Diemžēl tā arī notika ar uzskatiem par C vitamīnu. Pētījumi skaidri un gaiši parāda, ka C vitamīns nesamazina iespēju saslimt ar saaukstēšanos (lasi arī šeit). Tā efekts uz saaukstēšanās ilgumu vispār ir niecīgs: 200 mg C vitamīna dienā samazina saaukstēšanas ilgumu tikai par 8% pieaugušajiem un par 14% bērniem, turklāt šie dati nav gūti labas kvalitātes pētījumos. Megadevas savukārt nav jēgas dzert. Jo vairāk to uzņem, jo vairāk krītas uzsūkšanās, un beigu beigās nolaižam to podā kā ļoti dārgu urīnu. Viena lieta gan ir iespējama – armijnieki, maratonisti un citi zvēri, kas pakļauti pārmērīgi lielai fiziskai slodzei, mēdz slimot retāk, lietojot C vitamīnu ikdienā. Taču pierādījumu bāze tam joprojām švaka.

Lai arī C vitamīnam nav brīnumaina efekta uz imunitāti, tā ir un paliek supersvarīga štelle – antioksidants ar neskaitāmām funkcijām. Protams, tas ir nepieciešams imūnsistēmai, gluži kā virkne citu elementu, taču pats par sevi tas nekļūst par vairogu slimību atvairīšanai un imunitātes paaugstināšanai. Tāpēc visus, kas sola, ka lieta X paaugstinās imunitāti, sūti vien prom. Labāk izgulies, pastaigā un apēd zaļbarību.

comments powered by Disqus

Sazināties:

jauta.ksenijai@gmail.com

Raksti: