Gatavot nedrīkst baidīties: mikroviļņu krāsns

16:09 02.03.2016

Maniem vecākiem ir vairākas labas īpašības. Pirmā ir viņu spēja saražot vistas pīrāgus jebkurā laikā, vietā un situācijā. Otra, pati svarīgākā – supermoderns TV pieslēgums ar visiem krievu kanāliem, ko vien vari iedomāties. Vērts pieminēt arī to, ka viņi devuši man dzīvību, bet ko tad tas nozīmē salīdzinājumā ar iespēju skatīties RenTv Baltija. Un RenTv Baltija, par laimi, daudz ko rāda. Par sazvērestības teorijām, reptiloīdiem, masoniem, saindētu pārtiku, vēzi un nāves vīrusu laboratorijām. Kaut kad pasen rādīja arī par mikroviļņu krāsnīm. Par to, ka kara laikā iedzīvotāji lika uz palodzēm ieslēgtas mikroviļņu krāsnis un viļņi, ko tās izstaroja, sagrāva pretinieku lidmašīnu elektroniku. Tāda draudzīga flešmoba rezultātā iebrucēju lidaparāti krita uz zemes kā aptaukojušies putni. Tālāk, skanot episki skumjai mūzikai, tika aicināts padomāt par to, ko tad šī nāves mašīna izdara ar tavu veselību. Bez šaubām taču, ka izraisa vēzi, šizofrēniju, mazā pirkstiņa iekaisumu un degradē ģimeniskās vērtības. Tātad, iepazīstieties – šodienas raksta varonis ir mikroviļņu krāsns un tajā gatavota vai sildīta ēdiena kaitīgums.

Kas ir mikroviļņi un kāpēc no tiem ir bail?

Nedari man pāri, es neesmu nekāda portatīvā Černobiļa.

Mikroviļņi ir elektromagnētiskās radiācijas jeb starojuma forma. Izklausās baisi, gribas bļaut "Černobiļa" un vilkt virsū aizsargtērpu? Bez panikas, nekas šeit nav radioaktīvs. Baiss nosaukums un nelāgas asociācijas nenozīmē kaitīgumu. Ir nianses. Šis jēdziens ietver sevī plašu frekvenču spektru, sākot no radioviļņiem un redzamās gaismas un beidzot ar rentgena un gamma stariem. Mikroviļņi ietilpst elektromagnētisko viļņu starojuma radio diapazonā. Tos nevajag jaukt, piemēram, ar rentgena stariem, kas ir daudz spēcīgāki. Vienkāršā valodā – klausoties radio, nekas nenotiek, taču taisīt rentgenu "prikola pēc" nav ieteicams.

Mikrovilņiem piemīt 3 īpašības, kas ļauj tos izmantot ēdiena pagatavošanā: tie atstarojas no metāla, iet cauri stiklam, papīram, plastmasai un līdzīgiem materiāliem, un tos absorbē ēdiens. Bez baisuma un īsi – mikroviļņu krāsns liek ēdiena ūdens molekulām aktīvi rīvēties vienai gar otru, un šādas jautras deju ballītes rezultātā ēdiens tiek uzsildīts, nekļūstot ne kaitīgs, ne radioaktīvs. Nenotiek nekāda mītos apdziedātā "'ēdiena molekulārās struktūras izmainīšana" - ēdiens izmainās tieši tikpat daudz, cik gatavojot ar citām metodēm. Tiklīdz mikroviļņu krāsns ir izslēgta, ballīte beidzas, un pāri paliek tikai silts ēdiens. Nav arī nekāda kaitīga starojuma uz blakus stāvošajiem cilvēkiem, vai tas ir minimāls un praktiski nenozīmīgs – tam izkļūt ārpusē neļauj mikroviļņu krāsns konstrukcija. Tieši tāpēc visām tām elles ierīcēm ir līdzīga uzbūve – identiskas "iekšas" un sietiņš uz stikla. Nav kaitīgas ietekmes ne uz ēdienu, ne uz cilvēku, kas stāv blakus. Tas ir mērīts un pierādīts pētījumos (šeit un šeit).

Jāatzīst, mikroviļņu krāns var būt bīstama dažos gadījumos:

  1. Ja tu izmanto bojātu mikroviļņu krāsni.
  2. Ja tu sildi ēdienu traukos, kas nav paredzēti sildīšanai mikroviļņu krāsnī.
  3. Ja tu ieliec iekšā kādu savu ķermeņa daļu, tā var apdegt – gluži kā bāžot to cepeškrāsnī vai ugunskurā.
  4. Ja tu žāvē tur savu kaķi.

Kaitīguma mīts Nr. 1: "Pretīgais 8nieks"

Neviens raksts par mikroviļņu kaitīgumu neiztiek bez divu zinātnieku – Hertela un Blanka – pieminēšanas. Stāsts ir apbrīnojams – astoņi čaļi labprātīgi ieslēdzās viesnīcā, lai divu mēnešu garumā taisītu orģiju eksperimentu. Baumo, ka pats Tarantino iedvesmojies no šī burvīgā eksperimenta savas jaunākas filmas radīšanai. Rezultāti viņiem sanāca "šokējoši un graujoši" – tiem četriem, kas ēda mikroviļņu krāsnī sildītu pienu un dārzeņus, tika novērotas izmaiņas asins ainā – paaugstinājās holesterīns un leikocīti, samazinājās hemoglobīns. Un tas arī viss. Raksts nekad netika publicēts zinātniskajos žurnālos. Autors nekad nebija dalījies ar detalizētu datu izklāstu. Nerunājot jau par to, ka izlase no četriem cilvēkiem ir smieklīga pat vidusskolnieka zinātniski pētnieciskajam darbam. Zinātniekus iesūdzēja tiesā, kur tie nespēja sniegt detalizētus pierādījumus savam eksperimentam. Taču viesnīcas eksperiments dzīvo tālāk un turpina biedēt cilvēkus.

Vēl viens superīgs fakts, ko regulāri atražo, ir paziņojums, ka mikroviļņu krāsnis Krievijā ir aizliegtas kopš 1976. gada. Es saprotu, ka to nedomājot nošēro kāda fitnesa blogere Floridā, bet kāpēc mūsējie tiražē tādas muļķības, man nav ne jausmas. Vai arī visi mani Krievijas radi ir kontrabandisti, un es par to nezinu.

Katja no Urāliem lieto aizliegtu tehniku, Katjai patīk dzīvot bīstami.

Kaitīguma mīts Nr. 2: nelaimīgā auga stāsts

Interneta leģendas turpina uzdarboties – cilvēkam patīk skaisti, vienkārši stāsti, kurus papildina nepārprotams pierādījums. Šoreiz kāda opīša mazmeitiņa izdomāja pierādīt, ka ūdens, ko silda mikroviļņu krāsnī, ir kaitīgs. Jums liekas, ka es ironizēju, runājot par random opīša mazmeitu? Nē. Tā ir visa informācija par autoru, kas pieejama. Laistot vienu augu ar "ļauno" mikroviļņu krāsnī sildīto ūdeni, otru – ar ūdeni no tējkannas, tika iegūta tālāk redzamā bildīte.

Ar mikroviļņu ūdeni laistītā auga nāve. Es raudāju pat vairāk nekā pie

Ar mikroviļņu ūdeni laistītā auga nāve. Es raudāju pat vairāk nekā pie "Titānika".

Lieki teikt, ka šāds eksperiments ir absolūti aplams – augs varēja iet bojā simtiem iemeslu dēļ, nerunājot jau par to, ka nav zināms ne autors, ne viņa mērķi. Taču var apskatīties, kā šāds eksperiments izskatās korektākā veidā – šoreiz skeptiķu izpildījumā. 3 augus laistīja ar nevārītu ūdeni, nākamos 3 – ar ūdeni no mikroviļņu krāsns, nākamos 3 – ar ūdeni, kas vārīts uz plīts. Turklāt cilvēks, kam deva laistīt augus, nemaz nezināja, kuru no ūdeņiem izmanto – tikai sekoja instrukcijām. Rezultāts? Visas 3 augu grupas aug uz nebēdu! Vairāk lasi šeit.

Visi augi aug griezdamies.

Nē, mikroviļņi neizmaina ūdens struktūru un nepadara to kaitīgu. Tas nav iespējams no fizikas viedokļa, jo tas nav jonizējošs starojums, kas varētu veicināt veselībai bīstamas izmaiņas. Vēl mazliet teorijas – kamēr rentgens ir jonizējošs starojums, kas var būt bīstams, sadzīves mikroviļņu krāsns un radio nav. Vienkārši nav. Ir viens pētījums ar žurkām, kas ierosina, ka mikroviļņiem ilgtermiņā var būt ietekme uz kognitīvajām funkcijām, taču cilvēks nav žurka, ko apzināti un intensīvi pakļauj starojuma megadevām. Visas legāli ražotas mikroviļņu krāsnis ir pilnībā drošas.

Kaitīguma mīts Nr. 3: vēzis un citas kaites

Nav atrodami nopietni pierādījumi ne mikroviļņu krāsns, ne radio, ne mobilā telefona kaitīgumam (un šeit). Arī saistība ar smadzeņu vēzi netika atrasta. Idejas par kaitīgumu birst no visām malām. Tos dzirdot – prasiet pētījumus kā pirmavotus, ar kuru rezultātiem varat skaidri un nepārprotami iepazīties. Kaitīgi ir tad, izmanto bojātu mikroviļņu krāsni vai iebāž tajā savu galvu, jo pālī saderēja uz 100 eirikiem ar kaimiņu Janku.

Kaitīguma mīts Nr. 4: mikroviļņu krāsns iznīcina visas uzturvielas

Lai apstiprinātu šo, bieži piesauc vecu 1975. gada pētījumu, kas saka, ka, gatavojot mikroviļņu krāsnī, tiek izmainīta brokoļa un burkāna struktūra. Ko tas pierāda? Tikai to, ka, dažādi gatavojot, dažādi izmainās dārzeņa forma. Kā apgalvo pētījums, mikroviļņu krāsnī gatavotie dārzeņi ir sausāki. Jo, nu vai ziniet, dažādi gatavojot dārzeņus, tie neizskatās un negaršo kā svaigi dārzeņi. Sensacionāli!

Jau 1982. gada pētījums saka, ka nekādas dižas atšķirības uzturvielu ziņā starp gatavošanu mikroviļņu krāsnī un gatavošanu ar citām metodēm nav. To pašu secina arī 2010. gada darbs par antioksidantiem – gatavo kurā krāsnī vien vēlies, antioksidantu zudumi tik un tā būs vienādi.

Ir mēģināts arī vārīt, mikroviļņot un gatavot spinātus spiediena katlā. Un neko – vitamīni un minerālvielas (kalcijs, fosfors, dzelzs) visur zūd vienādi.

Kas vēl jāņem vērā? To, ka uzturvielu zuduma procesā ļoti svarīgs ir gatavošanas (termiskās apstrādes) laiks – jo ilgāk gatavo, jo vairāk zūd. Un gatavošanas laiks mikroviļņu krāsnī vienmēr ir īsāks. Tāpēc tieši mikroviļņu krāsns maksimāli saglabā C vitamīnu, ko ir visvieglāk pazaudēt, termiski apstrādājot. Lai arī kā mēs termiski neapstrādātu, uzturvielu zudumi būs vienmēr. Vienam gatavošanas veidam vairāk zudīs viens, citam – cits. Katrai gatavošanas metodei nianses var atšķirties, bet praksē tas ir maznozīmīgi. Gribi maksimālu labumu – ēd svaigu! Un noteikti nebūs tā, ka, izņemot ēdienu no mikroviļņu krāsns, tā uzturvērtība ir nulle.

Ir gana daudz cilvēku, kuri apgalvo, ka mikrenē gatavotais viņiem gluži vienkārši negaršo. Izvēle ir Jūsu. Taču, kad dzirdi, ka kārtējais pašpasludinātais uztura speciālists saka, ka "uztura molekulām, īpaši ūdenim ir pozitīvie un negatīvie poli, kas tiek mainīti ar magnēta palīdzību, kam ir ziemeļu un dienvidu poli" – ej vien apciemot savu skolas fizikas skolotāju. Iepriecini viņu ar šādām te anekdotēm, lai viņa kaut cik beidz domāt par to, cik maza pedagogiem ir alga.

comments powered by Disqus

Sazināties:

jauta.ksenijai@gmail.com

Raksti: