Ievada vietā: Kas ir Ksenija un par ko viņa rakstīs

16:32 26.11.2015

Kļūt par veselīgā dzīvesveida un uztura blogeri ir diezgan vienkārši. Šādi stāsti parasti sākas ar to, ka Varonis jau no pašas bērnības jutis aicinājumu. Vai piedzīvojis Lielu Traģēdiju, kas likusi uz pasauli paskatīties citādāk. Ja Varonis nav piedzīvojis ne aicinājumu, ne traģēdiju, tad lasītājs piedzīvos Varoņa bagāto Fantāziju – jo, lai pārdotu sevi lasītājam, var izdomāt sev kādas zarnas iekaisumu. Jo pat vismazākais zarnas iekaisums dod tev zinātnisku grādu medicīnā un guru līmeni uztura zinātnē.

"Tikai ne medicīna, tikai ne bērni," – teica Ksenija, vidusskolā aizpildot kārtējo profesionālās piederības testu. Attapās pēc dažiem gadiem, pabeidzot Rīgas Stradiņa Universitātes programmu “Uzturs” un rakstot ēdienkartes bērniem. Bet tāda dzīves ironija man patīk. Ksenijai vispār patīk ironija. Taču tas, kas šobrīd notiek ar veselīgā uztura jēdzienu, nav vairs pat ironiski. Par to arī būs šis pirmais bloga ieraksts – ar laiku katru tēmu paplašinot, ar piemēriem rādot labas un sliktas prakses. Jo šobrīd veselīgs uzturs, tāds, kādu to pasniedz mediji, ir reducēts līdz aplamām praksēm.

Instagram pret realitāti

Instagram pret reālitāti

Veselīgs uzturs no prakses, kurai jābūt pieejamai katram, kļuvis par plakātveida skaistumu izredzētajiem. Tam, kam būtu jāmotivē, kļuvis par demotivatoru. Manā praksē daudzas sievietes ir atzinušas, ka kautrējas iet uz sporta zāli, jo tur ir pilns ar skaistiem, tieviem cilvēkiem, no kuriem izjūt nosodījumu. Manā praksē daudzas sievietes ir atzinušas, ka nespēj gatavot veselīgi, jo nepietiek naudas stilīgiem ingridientiem. Jo, skatoties uz To Meiteni Instagramā, tu jūties nepilnvērtīga. Tu esi resns nekas vecās treniņbiksēs ar burkāniem no Rimi, nevis bezrūpīga, slaida blondīne ar čia sēklu pudiņu.

Tā Meitene ir ļoti harmoniska personība. Katru rītu viņa uzsāk ar meditatīvu jogu, lieliski izskatoties savās pieguļošajās treniņbiksēs. Pēc treniņa viņa sajauc smūtijā jaunā kokosa sulu ar godži ogām, dāsni apberot ar keroba pulveri. Bez šaubām, ekoloģiskas izcelsmes. Tā meitene iet tikai uz Pašu Bioloģiskāko Veikalu un ēd Pašas Veselīgākas Pusdienas.

Taču tā nav reālitāte. Tā meitene atstāj aiz kadra asaras, pārēšanās lēkmes un tās jogas pozas, kurās vēders izskatās ne tik smuki, cik gribētos. Tā meitene aizstāj aiz kadra diagnozi "ēšanas traucējumi". Jo ar neglītumiem sevi nepārdosi… ja nu vienīgi ļoti šaurai un specifiskai auditorijai.

Es gribētu pateikt, ka sports ir domāts tev, neatkarīgi no tā, cik labi tavs dibens izskatās treniņbiksēs. Es gribētu pateikt, ka nav jādzenas pēc eksotiskiem ingredientiem un superfūdiem – jebkurā lielveikalā ir pilns ar izejvielām veselīgām pusdienām. Un liela daļa aug tepat Latvijas mežos – tikai neviens nav iedomājies piespraust tām birku "superfood" un tirgot par neiedomājamu cenu.

Ekoloģiski vai mirsti

Ekoloģiski vai mirsti

Ekoloģiskās pārtikas mārketings ir tik agresīvs, ka gribās saukt to par ekofašismu. Pirmsākumos eko pārtikas ideja ir lieliska. Zemnieks izliek savu sirdi un dvēseli, lai izaudzētu produkciju pēc pašam tīkamiem standartiem. Taču tālāk to izkropļo sabiedrības viedoklis un pārdevēji, kas balstās patērētāja iebiedēšanā. Rodas iespaids, ka viss, kas nav eko, tevi nogalina.

Droši vien, noteikti esi dzirdējis kādu no šim replikām:

  • Tagad pārtikā nav nekā laba, viss ir inde;
  • Augļos un dārzeņos, kas ir veikalā, nav nekādu vitamīnu;
  • Produkti vairs nav īsti;
  • Viss ir saindēts ar pesticīdiem;
  • ĢMO, bez šaubām, ir kaitīgs;
  • Pastāv tomāti ar zivs gēnu, kas naktī pārvēršas par vampīriem un apēd mazus bērnus.

Es gribētu teikt, ka tā tas gluži nav. Ekoloģiskā pārtika uzturvērtības ziņā praktiski neatšķiras no konvencionālās. Nav savākta pierādījumu bāze tam, ka ĢMO ir kaitīgs. Un dažreiz birka EKO/BIO ir tikai veids kā notirgot produktu par trīskāršu cenu. Vairāk informācijas – tuvākajā nākotnē.

Uz tevis pelna

Veselīgs uzturs tagad ir bizness. Piemēram, ASV organiskās pārtikas lielveikals "Whole Foods" tirgo ūdeni, kurā ielikti sparģeļi par… 6$. Sparģeļu klātbūtne ūdenī nepadara to ūdeni veselīgāku – taču pārdod cilvēkam cerību un vīziju par veselīgu būšanu. Sāls no nātrija hlorīda, kura ietekme uz veselību nebūt nav pati labākā, kļuva par absurdi "veselīgu sāli". Tik nokrāso rozā, nosauc par Himalaju sāli un tirgo pēc iespējas dārgāk, apgalvojot, ka šis sāls uzlabo veselību. Es gribētu pateikt, ka tā tas gluži nav. Cieta pat ūdens. Nosaucot ūdeni par "strukturētu" un piedēvējot tam īpašības, kas iederas kārtīgā zinātniskās fantastikas romānā, ražotājs uzpelnas. Es gribētu pateikt, ka strukturētais ūdens ir maldi. Vairāk informācijas – tuvākajā nākotnē.

Nepērc brīnumu

Nepērc brīnumu

"Gribēju studēt uztura zinātni, bet viss likās pārāk sauss" – izlasīju es intervijā ar vienu naturopāti. Un tas tā ir. Zinātne ir sausa un garlaicīga. Uztura zinātne nav gudri spriedelējumi par enerģijām, tās ir negulētās naktis pie uzturvērtības tabulām, kad tavam hipotētiskam pacientam ar nieru mazspēju nu nekā nevar savilkt kopā pareizus olbaltumvielu daudzumus. Taču tas nav aizraujoši. Tāpēc homeopāti, naturopāti, ajūrvēda un citas alternatīvās uztura teorijas sola brīnumārstēšanos, lietojot uzturā produktu X. Vai arī detoksificēt organismu, lietojot uzturā produktu Y. Es gribētu pateikt, ka uzturā brīnumu nav. Un akna ir mūsu organisma patiesais brīnums, kas detoksificē, tāpēc nebūt nav vajadzības pirkt dārgus preparātus "organisma tīrīšanai". Uzturs nav brīnums, kas atceļ visas pasaules tabletes un ārstē saslimšanas tapāt vien. Uzturs ir saslimšanu profilakse un veselības uzturēšana, nevis ārstēšana. Vairāk, pamatotāk, latviski - tuvākajā nākotnē.

Par to es arī gribētu rakstīt. Par to, kā neiekrist uz brīnuma solījumiem. Par zinātniski pamatotu uzturu, nevis no gaisa parautām teorijām. Par absurdu, ko redzu sev apkārt. Priecāšos, ja sekosi līdzi!

comments powered by Disqus

Sazināties:

jauta.ksenijai@gmail.com

Raksti: