pH diēta: uztura zinātniskās fantastikas 1. sējums

16:29 06.12.2015

Es dažreiz aizdomājos par to, kas būtu, ja mūsu orgāni spētu ar mums sarunāties. Sēdi tu tāds bārā ar aizmirsu-kuru-pēc-skaita alus kausu, cerot uz to, ka meitene, ko gribi nocopēt, smejas par taviem jokiem, nevis par tevi. Un pēkšņi – ziņojums no aknas: "Vecīt, vecīt, vairs neturu acetaldehīdu, ņem taksi, Boržomi un liec mūs zem sedziņas". Taču ne vienmēr cilvēka un viņa orgānu komunikācijai vajadzētu būt ar pārmetuma pieskaņu. Tu vari tīri labi sasmīdināt katru sava organisma šūnu... ievērojot pH diētu.

Uzturs? Nopelnīsim!

No malas skatoties, pH uzturs liekas visnotaļ nopietna padarīšana. Neviens sevi cienošs medijs nav izticis bez šīs uztura shēmas pieminēšanas. Neviena sevi cienoša grāmatnīca nepalaidīs garām iespēju notirgot kārtējo pH diētas grāmatu, lepni ievietojot to sadaļā "Veselība". Par mūsu veselību rūpējas arī jaukie ražotāji, piemēram, piedāvājot ūdens jonizatorus sārmainā ūdens iegūšanai… tikai par 399 eiro! Cits, ne mazāk jauks ražotājs, piedāvā sārmainu ūdeni, apgalvojot, ka ar to šūnas dzīvo daudz ilgāk. Piedāvājuma cena – tikai 1,50 eiro par pusotrlitrīgu ūdens pudeli. Nākamais līmenis pēc šī būtu dzert sodu. Jo tev taču galīgi nav žēl naudas priekš savas veselības!

Ko sola pH uzturs?

Lai uzrakstītu šo, esmu veikusi pamatīgu izpēti un iedziļinājusies jautājumā – veselas desmit minūtes gūglēju saturu. Pieejas pamatā ir pavisam reāla lieta – skaitlis, kas apzīmē ūdeņraža jonu koncentrāciju šķīdumā. Par neitrālu pH tiek pieņemts 7, pH zem 7 ir skāba vide, virs 7 – sārmaina. Pieejas doma ir skaidra – uzturā ir ieteicams lietot produktus, kas veicina sārmainu reakciju. Skāba reakcija nav vēlama, jo:

Sārmaina vide organismā savukārt tiek slavēta un uzskatīta par vēlamu. Lai noteiktu, kurš produkts ir skābs, kurš – sārmains, tiek piedāvāti dažādi saraksti un infografikas. Par nevēlamiem atzīst visnotaļ veselīgus produktus – ķiršus, rabarberus, pupiņas, dažādus riekstus, vistas gaļu.

Kā ir patiesībā?

Patiesībā ir tā, ka šī uztura shēma balstās faktos, kas ir absolūtā pretrunā ar cilvēka fizioloģiju. Doma par to, ka organisma šūnām ir vēlams sārmains pH, ir aplama. Pirmkārt, tāpēc, ka organismā nemaz nav vienota pH – kuņģa sulai tas ir 1,25 – 3, asins plazmai – 7,4, aizkuņģa dziedzerim – 7,8 – 8.

Lai mēs varētu runāt par abstraktu "visa organisma pH", būtu nepieciešams paņemt visu organisma iekšējo saturu, samalt un samaisīt līdz viendabīgai konsistencei. Kamēr tas nav izdarīts, katram organisma segmentam pH ir atšķirīgs. Piemēram, kuņģis nemaz nespētu funkcionēt sārmainā vidē, jo tajā esošā sālsskābe nepildītu pārtikas sagremošanas funkciju. pH uztura piekritējiem patīk teikt, ka katras šūnas veselību nodrošina sārmaina vide. Kuņģa parietālās šūnas, kas ražo sālsskābi, izsaka skaļu, skaļu protestu!

Kuņģis protestē

No skābā kuņģa barība ceļo tālāk pa zarnu traktu, kur tiek pakļauta sārmainas vides ietekmei (vairāk par gremošanu saprotamā valodā var izlasīt šeit). Respektīvi, uztura pH mainās līdz ar gremošanas trakta segmentu, un beigu beigās organismam ir pilnīgi vienalga, vai produkts ir bijis skābs vai sārmains.

Skābam uzturam piedēvē spēju mainīt asiņu pH un izraisīt saslimšanas. Te nu nebūs tik vienkārši. Mūsu organisms nav vārgulis, kura asiņu vidi varētu ietekmēt pusdienās apēsta karbonāde. Asiņu pH nepārtraukti tiek turēts diapazonā no 7,35 līdz 7,45, jo pat niecīgākās izmaiņas – gan uz skābo, gan uz sārmaino pusi – izraisa apdraudējumu dzīvībai. Asiņu pH pastāvību nodrošina tā saucamās asins bufersistēmas, ko īsumā varētu raksturot šādi: ja asinīs uzkrājas par daudz pārāk sārmainu vai pārāk skābu vielu, lietā tiek liktas ķīmiskās reakcijas, lai šīs vielas neitralizētu. Par asiņu pH izmaiņām var sākt runāt tad, kad notiek saindēšanās, plaušu mazspēja, nieru mazspēja, dekompensēts cukura diabēts un virkne citu nopietnu saslimšanu un stāvokļu. Taču uzturs nekādā veidā to neietekmē. Pie šādiem stāvokļiem bīstams ir ne tikai pārlieku liels skābums - acidoze, bet arī sārmainums - alkaloze, kas kārtējo reizi parāda, cik nepareizs ir "jo sārmaināk, jo labāk" uzskats.

Ko ietekmē uztura pH? Urīna reakciju, kam uztura kontekstā praktiski nav nekādas nozīmes. Tāpēc, ja tu redzi kārtējo tirgotāju, kas aicina mērīt sava urīna pH, lai noteiktu, cik skābs vai sārmains ir organisms, der atcerēties, ka urīns gluži nav tas, kas cirkulē tavās vēnās.

Kāpēc liekas, ka tas palīdz?

Cilvēkiem ļoti patīk klausīt nevis sausiem zinātnes faktiem, bet uzsūkt citu emocionālās pieredzes. Kā lai nenotic, ka pH uzturs strādā, ja kaimiņu Lienīte ir par 10 kilogramiem vieglāka un staro? Izskaidrojums ir vienkāršs – sistēmas ievērošana.

  • Daudzu pH uztura fanu stāsti sākas ar "Pirms tam neēdu veselīgi, varēju vienā piegājienā apēst vairākas šokolādes tāfeles, un pusdienas burgernīcā bija ikdiena". Protams, kad šādi cilvēki no burgera pāriet uz zaļumu smūtiju, rezultāti ir un tie ir redzami. Bet paveica to nevis pH diēta, bet atteikšanās no draņķiem.
  • Produkti, ko pH diēta paredz kā ieteicamos, ir labi un veselīgi produkti. Līdz ar to sanāk, ka cilvēks vienkārši ēd veselīgi – protams, ka rezultāti būs. Taču rezultātus dod nevis pH diēta, bet vienkārši veselīga uztura ievērošana.
  • Psiholoģisks komforts un sakārtotības sajūta dzīvē. Uzsākot ēst pēc sistēmas, vairs nav jāraizējas. Priekšā ir tabula ar atļauto un aizliegto, un tu tici, ka viss būs labi.

Kam iesaku pH uzturu?

Apkopojot visu iepriekš uzrakstīto, pH uzturu es iesaku:

  • Cilvēkiem, kam patīk pētīt sarakstus un tabulas ar bezjēdzīgu saturu;
  • Cilvēkiem, kas vēlas pievērsties gastronomiskajam mazohismam, bez pamata aizliedzot sev veselīgus produktus;
  • Cilvēkiem, kam nav žēl pārmaksāt par ūdeni.

Vairāk informācijas, tostarp par pH uztura vēsturi lasi šeit.

Un, visbeidzot, prezentēju jums pasaules precīzāko pH uztura infografiku. Jo organismam ir pilnīgi ph par tavu pH diētu.

Organismam ir pilnīgi ph par tavu pH diētu
comments powered by Disqus

Sazināties:

jauta.ksenijai@gmail.com

Raksti: