Pilnīgs sviests: par tauku pretrunām, kokosriekstu eļļu un sviesta kafiju

09:42 24.07.2017

Nu, čau, dārgo lasītāj! Iespējams, būsi pamanījis, ka, gluži kā nokūstot sniegam, lien ārā dabā izmestās alus pudeles, uztura jomā saulītē pēkšņi izlien visādas sviesta lietas. Keto diēta, kokosriekstu eļļa, sviesta kafija un vēl virkne ar Latvijā zināmām un mazāk zināmām lietām. Kaut arī pirmajā brīdī šķiet, ka tām nav nekādas saistības, ja iedziļinās, redz, ka jumtiņš tam ir viens. Un jumtiņš deg. Par to arī parunāsim.

Lielā tauku revolūcija

Šķiet, ka visi jau kā āmen baznīcā zina, ka taukus var iedalīt divos veidos: "sliktajos" un "labajos". "Sliktos" ķīmijas valodā sauc par piesātinātajiem, un tie paaugstina nevajadzīgā holesterīna līmeni asinīs, veicina aptaukošanos un sirds–asinsvadu saslimšanas. "Labie" ir nepiesātinātie (mono- un polinepiesātinātie), kas ir liels labumiņš vairākiem organisma procesiem, sākot no šūnu uzbūves un beidzot ar depresijas profilaksi. Šis nav gluži no gaisa parauts pamatojums – pētījumi rāda, ka piesātināto tauku lietošana uzturā palielina sirds–asinsvadu saslimšanu risku, bet, ja tos aizvieto ar labajiem taukiem, risks tiek samazināts (šeit, šeit un šeit). Vairāk teorijas atradīsi mūsu neveiklajā uztura spečuku asociācijas lapā, bet mums jāiet tālāk.

Kādu laiku šķita, ka šis nu ir pavisam pašsaprotami, bet citi pētnieki nāca klajā ar pilnīgi pretēju viedokli – opā, veči, tik vienkārši nebūs. Ir pētījumi, kas parāda, ka piesātinātie tauki nebūt nav saistīti ar sirds–asinsvadu saslimšanām (šeit, šeit un šeit).

Un te rodas jautrība.

Ko saka zinātnieki? "Hei, mēs reāli neko vēl nesaprotam. Tas, ka piesātinātie tauki nav slikti, vēl nenozīmē, ka uz tiem savā ēdienkartē jāliek īpašs uzsvars un tie padara par supercilvēku. Un vispār mums vajadzētu labi padomāt, ar kādām metodēm mēs tos pētām. Tāpēc pagaidām teiksim, ka nevajag fanātiski baidīties no piesātinātajiem taukiem, bet jāēd tie ar mēru. Metiet malā margarīnus, ēdiet mazliet sviesta. Arī jocīgus low- fat produktus kratiet ārā no plaukta."

Kā to uztvēra daži labi žurnālisti un sensacionālisti? Viss tika pārprasts un uzpūsts. Un viņi bļauj: "Ak, dievs! Pasaules līmeņa sazvērestība pret piesātinātajiem taukiem! Uztura speciālisti neko nejēdz! Patiesībā visa ļaunuma sakne ir ogļhidrāti! Un vispār jāēd tikai tauki! Ketodiēta über alles!"

Uz šī auglīgā pamata popularitāti ieguva keto diēta un sviesta kafija, un tas nospēlēja arī zināmu lomu kokosriekstu eļļas popularitātes pieaugumā. Par keto diētu es jau rakstīju, bet atlikušos divus apskatīsim gan.

Jāēd tauki!

Kokosriekstu eļļa

Kokosriekstu eļļa sevi ir pieteikusi kā veselības produktu, kas izdaiļo gan aptaukotu aknu, gan neglītu ģīmi. Par ģīmi – kokosriekstu eļļas lietojumu kosmetoloģijā – es nerunāšu, par šo lai izsakās kāds dermatologs. Taču arī uzturā netrūkst apgalvojumu bez jebkāda zinātniska pamatojuma. Par Latviju man nekādu datu nav, taču veseli 72% ASV iedzīvotāju nešaubās, ka šī eļļa ir veselību veicinošs produkts.

Ko apgalvo wellness blogeri un alternatīvās veselības guru? Izskatīsim pa punktiem.

1. Kokosriekstu eļļa veicina sirds–asinsvadu veselību

Gara teksta vietā labāk apskatīsim bilžuku, kas parāda, cik piesātināto tauku satur dažāda veida eļļas un sviesti.

Piesātināto taukskābju proporcija dažādās eļļās.

Kā redzams, slavenajā kokosriekstu eļļā ir ārkārtīgi daudz piesātināto taukskābju – vairāk nekā dzīvnieku izcelsmes taukos. Pat bēdīgi slavenajā palmu eļļa to ir mazāk. Ņemot vērā jaunākos pētījumus, nedrīkst bļaut, ka tas ir pārākais ļaunums, bet jāpatur prātā, ka neadekvāta lietošana (ko veiksmīgi uzspiež mārketings) ir ceļš uz paaugstinātu holesterīnu un sirds–asinsvadu saslimšanām. Jo, ja skatāmies nevis ekskluzīvi uz kokosriekstu eļļu, bet globāli, var redzēt: kokosriekstu eļļa var aizdambēt asinsvadus ar holesterīnu tikpat veikli, cik citas eļļas ar augstu piesātināto tauku saturu. Labāk likt uzsvaru uz olīvu, saulespuķu, rapšu, avokado, sezama eļļu.

2. Kokosriekstu eļļa paaugstina imunitāti

Visiem, kas saka, ka imunitāti var paaugstināt, derētu paaugstināt ko citu - iespējams, savu izglītības līmeni. Imunitāte ir vienā teikumā nedefinējams un komplicēts mehānismu kopums, kura funkcionēšanai nepieciešamas visa veida uzturvielas, vitamīni un minerālvielas. Un paaugstināt imunitāti jūs nemaz nevēlaties, jo paaugstināta imunitāte pēc būtības ir alerģiska reakcija. Vairāk lasi šeit.

Un tagad paskatīsimies, cik daudz vitamīnu un minerālvielu satur kokosriesktu eļļa.

Šitik daudz nulles es nevēlos redzēt tikai divos gadījumos – savā bankas kontā un pārtikas produkta sastāvā. 100% tauki. 862 kilokalorijas simts gramos produkta. Un tagad skaļi aplaudējam mārketinga spējai iesmērēt šo visai pasaulei kā brīnumlīdzekli.

3. Kokosriekstu eļļa palīdz pret Alcheimera slimību

Nav neviena nopietna pētījuma, kas to apliecinātu. Ir atrodams tikai viens gadījuma apraksts, kad vienam Alcheimera slimniekam pēc kokosriekstu eļļas lietošanas uzturā uzlabojās sīkā motorika zīmējot. Un tas vēl nepierāda pilnīgi neko.

4. Kokosriekstu eļļa palīdz samazināt svaru

Šim apgalvojumam varētu būt neliela saikne ar realitāti. Kokosriekstu eļļā ir atrodamas tādas štellītes kā vidējo ķēžu tauskābes (medium-chain fatty acids). Tas nav nekāds dabas brīnums – pēc savas ķīmiskās uzbūves taukskābe ir virtenīte, un eksistē dažāda garuma virtenītes. Pateicoties tam, ka tās ir īsas, tās ļoti ātri uzsūcas organismā. Zinātniskajā literatūrā var atrast pētījumus, kas apgalvo, ka kokosriekstu eļļas lietošana uzturā veicina ātrāku ķermeņa masas samazināšanos un tās ietekme uz holesterīna līmeni ir labāka nekā dzīvnieku izcelsmes sviestam. Taču arī te ir jāatceras, ka ir jādefinē konkrētas devas un uzņemšanas biežums, kas pagaidām nav izdarīts. Turklāt, svara samazināšana ir un paliek komplekss pasākums, nevis viena konkrēta pārtikas produkta sasniegums.

5. Kokosriekstu eļļa darbojas kā SPF filtrs

Pētījumi mēģenē (ko nevar attiecināt uz sarežģīti funkcionējošo cilvēka organismu) liecina, ka kokosriekstu eļļai tiešām piemīt aizsardzība pret UV starojumu. Vesels SPF 8, kas praksē nedod pilnīgi neko. Nepasargās ne no apdegumiem, ne no melanomas. Labā ziņa gan ir tāda, kas tas ir labāk nekā nekas.

Kas tad sanāk? Kokosriekstu eļļa ir bez brīnumīpašībām. Garšo? Nu, lieto. Nav nekādas vajadzības to lietot speciāli un cerēt, ka kļūsi par starojošu laumiņu, kas, saulei lecot, apgaro savu prānu caur mutes čakru. Un par kokosriekstu eļļu sejai, matiem, nagiem un visām citām vietām, kur to iesaka smērēt, lai tev pastāsta dermatologs.

Sviesta kafija

Sviesta kafija jeb Bulletproof Coffee ir uzņēmēja Deiva Aspreja ideja par to, kā iegūt daudz naudas, izmantojot lielo tauku haipu. Viņš pašrocīgi ir radījis ideju, ka kafijai jāpievieno sviests - tas palielinās enerģijas līmeni, uzlabos vielmaiņu, samazinās svaru un padarīs par superlohucilvēku. Viņam ir izdevies ideju iestumt tiktāl, ka uz to pavilkusies visa pasaule. Arī pie mums to aktīvi iesaka vietējā naturopāte un var dabūt Raw Garden tipa iestādēs. Nu ko, visu cieņu. Es arī tā gribētu. Gribi vairāk par šo tēmu? Iemet aci šeit.

Lai arī cik ļoti tas nesāpinātu tavas garšas kārpiņas, visādas teorijas nāk un iet, bet visvairāk veselību veicinošo efektu joprojām ir augu izcelsmes uzturam. Tāpēc saliec vien uz savas maizītes ar kokosriekstu sviestu biezas tomātu un gurķu šķēlītes un esi apgarots no tā, ka šitādā superproduktu, superdiētu un super-naudas-izkrāpšanas virpulī spēj bez stresa ieturēt pusdienas.

comments powered by Disqus

Sazināties:

jauta.ksenijai@gmail.com

Raksti: