Vai vēzi var izārstēt tikai ar uzturu?

13:15 22.10.2018

Nē.

Tas arī viss, kas par šo tēmu būtu jāzina. Taču, ja vēlies uzzināt, kas, ko, un kāpēc — lasi vien tālāk.

Par ko ir stāsts

Jāatzīst, man vajadzēja laiku, lai saņemtos par šo uzrakstīt, jo tēma ir tik smaga, ka mana aptaukojusies kaimiņiene uz tās fona kļūst par Cosmo vāka meiteni. Kādu brīdi es nezināju, vai sākt šo ķidāt, jo ne jau prieka pēc pievēršas alternatīvajai vēža ārstēšanai — tas ir tīrs, nerafinēts izmisums. Bet pavisam nesen, kad pirmo reizi iegāju Gaiļezera onkoloģijas stacionārā, ar trīcošu roku turot maisiņu ar pārtiku, un ieraudzīju, ka aicinājumi novērsties no tradicionālās ārstēšanas gāžas no visurienes, sapratu — ir jārunā. Ir jārunā, jo tie var paķert līdzi kādu, kas rūp man. Un tev.

Sabiedrībā cirkulē tonna ar sazvērestībām par vēža ārstēšanu. Ķīmijterapija esot masu iznīcināšanas ierocis, kamēr ārsti slēpjot īsto, lēto ārstēšanas līdzekli. Vēzi varot izārstēt ar svaigi spiestām sulām. Ar sodu. Veicot kafijas klizmu. Ēdot tikai tīru pārtiku. Kad cilvēks saslimst ar vēzi, laba vēlētāji brūk virsū ar ieteikumiem — ēd to, neēd to, neklausi ārstu, brauc pie tantes-dziednieces laukos. To var novērot jebkur — gan dzīvē, gan komentāros sociālajos tīklos, ja cilvēks nolēmis padalīties ar savu dzīvesstāstu. Ir gadījumi, kad šie ieteikumi ir tikai fona troksnis. Un ir gadījumi, kad cilvēks atsakās no ārstēšanas, steidz dzert zaļo smūtiju un iekavē slimību tiktāl, ka nelīdzēs vairs nekas.

Par ko nav stāsts

Šis nav stāsts par uzturu kā līdzekli, kas palīdz novērst vai attālina vēža rašanos. Ir vairākkārt pierādīts, ka veselīgs uzturs palīdz pasargāt no onkoloģiskām saslimšanām, un — nekādu pārsteigumu — jāēd daudz dārzeņu (īpaši visa veida kāpostus), mazāk sarkanās gaļas, nevajag neaizmirst par omega-3 taukskābēm un antioksidantiem bagātu pārtiku [1]. Par to, ka veselīgs uzturs ir štelle, šaubu nav. Taču tad, kad slimība jau ir iestājusies, nevar izārstēties ar pārtiku vien.

Maldi nr. 1: vēzis rodas no cukura

Kādu laiku pa internetiem klīda raksts, kura saturs bija apmēram šāds: vēža šūnas ir vienīgās šūnas, kas pārtiek no glikozes, tāpēc, izņemot cukuru no ēdienkartes, vēža šūnas tiek turētas badā. Ar šo rakstu ir padalījušies apbrīnojami daudzi šķietami sakarīgi cilvēki un pat viena fitnesa trenere. Kā tas bieži vien notiek, mīts balstīts puspatiesībā — pārmērīgi liels cukura patēriņš var novest pie otrā tipa cukura diabēta, kas savukārt var veicināt vairāku vēžu rašanos [2]. Taču pieņēmums, ka tikai vēža šūnas pārtiek no glikozes, ir šausminošs, jo ir pretrunā ar sestās klases dabaszinībām — ikviena organisma šūna pārtiek no glikozes, un vēža šūnām tur nav nekādu privilēģiju. Ikviens ogļhidrāts sadalās līdz glikozei, un tā tiek izmantota, lai visas organisma šūnas gūtu enerģiju. Jā, tu nepārklausījies. Vai tu ēd šokolādi, vai ābolu, vai griķus — iegūtie ogļhidrāti tik un tā sadalīsies līdz glikozei. Ļaundabīgas šūnas izmanto to pašu enerģijas avotu, ko veselās, taču dalās ātrāk un aktīvāk. Taču ogļhidrātu izņemšana no ēdienkartes jau sākušos slimību neapstādinās [3]. Arī keto diēta, ko tās atbalstītāji piedāvā kā ārstniecības līdzekli, vēzi neizārstēs [4].

Maldi nr. 2: vēzi var izārstēt ar svaigi spiestām sulām un kokteiļiem

Izskatās jauki, neārstē vēzi

Ir gadījumi, kad cilvēki atsakās no ķīmijterapijas un staru terapijas, cerot, ka izārstēsies, dzerot svaigi spiestas sulas. Angliski to procesu sauc par juicing, kaut patiesībā labāk derētu kāds too late. Redziet, ja svaigi spiestas sulas var būt labs papildu profilakses līdzeklis daudzām onkoloģiskām saslimšanām, tad ārstēšana ar tām vien iespējama nav. Literatūrā nav aprakstīts neviens gadījums, kad sulas izārstētu vēzi, un, ja kāds apgalvo, ka tā ir noticis, jāskatās, vai tas tiešām bija tikai sulas. Piemēram, slavens ASV juicing guru Chris Wark apgalvo, ka izārstēja sevi ar sulām, kaut patiesībā viņa ļaundabīgais audzējs tika izgriezts operācijas laikā. Un vēl lepojas ar atteikšanos no ķīmijterapijas, kas viņam tika piedāvāta ar mērķi samazināt iespēju atkārtoti saslimt nākotnē.

Maldi nr. 3: vēzi var izārstēt ar sodu

Jā, jā, šo bieži gadās dzirdēt. Es gribētu, lai šīs tēzes aplamība ir tik pašsaprotama, ka man nevajadzētu to komentēt. Taču vajadzēs. Metodes autors ir Tullio Simonchini — caurkritis itāļu ārsts, kas uzrakstīja grāmatu par to, ka vēzis ir sēnīte, kuru nogalina visparastākā dzeramā soda. Man ir grūti saprast, kā var noticēt kaut kam tādam. Gadsimtiem ilgi pētnieki pēta audzējus un palaiduši garām faktu, ka vēzis ir sēnīte, līdzīgi tai, kas iedzīvojas kāju pirkstos? Tiešām? Par laimi, "ārsts" jau divreiz sēdējis cietumā par divu pacientu nogalināšanu ar savu metodi, taču viņa idejas turpina dzīvot un šēroties. Lūdzu, nevajag!

Maldi nr. 4: vēzi var izārstēt ar kafijas klizmu

Kafijas klizma - kā būtu ar nē?

Šī ir viena no amizantākajām metodēm, ar ko man jebkad gadījies saskarties. Doma ir vienkārša — paņem eko-bio kafiju un klizmē sev iekšā līdz pašām aknām, lai iztīra ārā visus toksīnus. Lai arī izklausās smieklīgi, šī ir daļa no šarlatānu industrijas, ko lepni sauc par Gērsona terapiju [5]. To piedāvā daudzas alternatīvās medicīnas klīnikas. Kafijas klizma ne tikai neārstē vēzi, bet var būt arī bīstama un radīt zarnu plīsumus [6]. Ir konstatēti arī vairāki nāves gadījumi šīs procedūras dēļ [7].

Maldi nr. 5: marihuāna ārstē vēzi

Vēl viens līdzeklis, ko steidz ieteikt vēža slimniekiem, ir marihuāna. Pīpē, iecep cepumos, lieto kaņepju eļļu — un vēzis pazudis kā nebijis! Šis ir tipisks piemērs nekorektai pētījumu nolasīšanai — lai arī notiek pētījumi, kas meklē marihuānas potenciālu vēža ārstēšanā, uz šo brīdi veikt secinājums ir pāragri. Pretvēža iedarbība ir novērojama tikai dažos pētījumos ar dzīvniekiem un, iespējams, pacientiem ar glioblastomu, taču, lai izteiktu konkrētus apgalvojumus, jautājums jāpēta tālāk [8]. Literatūrā gan ir aprakstīts, ka marihuānas lietošana palīdz novērst sliktu dūšu pēc ķīmijterapijas un mazina audzēja radītās sāpes [9].

Maldi nr. 6: ķīmijterapija ir farmācijas industrijas sazvērestība

Šis, manuprāt, ir lielākais un bīstamākais mīts, kas novērš slimniekus no ārstu ieteiktā ārstēšanas plāna. Cilvēki tic, ka ķīmijterapija ir speciāli izveidota, lai sagrautu cilvēku veselību, un nogalina, nevis atveseļo. Tikmēr īstās zāles ir dabiskas, lētas un vienkāršas, taču farmācijas industrija tās slēpj, lai gūtu naudu no neefektīvām metodēm. Mēģināšu īsi un pa punktiem.

Jā, ķīmijterapija ne vienmēr ir efektīva. Vēzis nav viena, vienota slimība, un katram vēža veidam ir sava specifika, ārstēšanas prognozes un iespējas.

Jā, ķīmijterapija var būt sasodīti smaga ar neciešami daudz blakusefektiem.

Jā, līdz perfekcijai visu vēžu ārstēšanā vēl ir tālu, taču zinātnieki nepadodas un iet uz priekšu.

Jā, farmācija ir bizness, kas, kā jau visi biznesi, vēlas peļņu, taču tā mērķis ir cilvēka veselība, nevis nāve.

Bet atcerieties — kamēr ķīmijterapija ir izglābusi daudzus, klizmas, sulas un soda — nevienu pašu slimnieku.

Kāpēc cilvēki atsakās no ķīmijterapijas un pāriet uz alternatīvo ārstēšanos?

Iemesli ir daudzi — izmisums, ievainojamība, slikta pašsajūta pēc ķīmijterapijas, nespēja izprast ārsta nozīmētu ārstēšanos, un, protams, vilšanās veselības aprūpes sistēmā. Alternatīvas metodes ir vienkāršas un sola nesāpīgu risinājumu, kura darbības veids tiek izskaidrots slimniekam izprotamā valodā. Pamanījāt, ka visi brīnumlīdzekļi sola izārstēties no vēža, neprecizējot, kas tas ir par vēzi? Ir viegli mest visu vienā katlā, taču patiesībā vēzis ir sarežģīta, multifaktoriāla slimība, un visi vēži nav vienādi — kamēr no viena veida tiek vaļā salīdzinoši vienkārši, cits var būt nāves spriedums. Katram vēža veidam nepieciešama sava terapija, pētījumi un inovācijas, un nekad, nekad tos nedrīkst vispārināt.

…bet es zinu cilvēkus, kas ir izārstējušies ar dabas līdzekļiem!

Katrā diskusijā par vēža ārstēšanas mītiem parādās kāds, kas apgalvo — es zinu kādu, kas tapis vesels ar uzturu vien. Šādi paziņojumi vienmēr jāuztver skeptiski un jāprecizē:

  1. Vai cilvēks izārstējies tikai ar uzturu vai kombinējis to ar tradicionālu ārstēšanos? Bieži vien slimnieki iziet cauri operācijai un ārstēšanas ellei, bet uzvaras laurus piešķir smūtijam.
  2. Vai diagnoze bija pareiza?
  3. Vai cilvēks tiešām ir vesels, vai to apliecina arī ārsti?
  4. Vai viņš nemelo? Prakse rāda, ka ir gadījumi, kad melo par slimību, lai gūtu uzmanību vai ienākumus. Tā Austrālijas blogere Belle Gibson [10] izdomāja sev smadzeņu vēzi, ko it kā izārstēja ar veselīgu uzturu, ar mērķi gūt atpazīstamību.

Tātad.

Vai veselīgs uzturs un dabas veltes ir vēža profilakses līdzeklis? Jā. Pēc pētījumu datiem, labs uzturs un dzīvesveids var palīdzēt novērst 30-40% no visu veidu vēžiem [11].

Vai veselīgs uzturs un dabas veltes vienas pašas bez kombinācijas ar tradicionālo ārstēšanos var izārstēt vēzi? Nē.

comments powered by Disqus

Sazināties:

jauta.ksenijai@gmail.com

Raksti: